ALTIN FİYATLARI NEDEN BİR İNER BİR ÇIKAR?

Parlak bir konu altın. Hiç eskimiyor, önemini hiç kaybetmiyor, sürekli gündemde, sürekli değerli… Peki, ışıltısıyla göz kamaştıran altının yerinde duramamasının, fiyatlarının bazen düşüp bazen de yükselmesinin nedenleri nedir? Biraz arka plana bakalım.

Tüm dünyada işlem gören altının fiyatlarının belirlenmesi uluslararası bir konudur. Her ülkenin altın piyasası işler ve altın fiyatlarını etkiler. Türkiye, Londra, Paris, New York, Uzakdoğu derken altın fiyatları bir günde devr-i alem yapar. Sonra dünya piyasalarındaki altın fiyatları üzerinden bir ortalama alınır ve o gün için altın fiyatları açıklanır. Yani fiyatların yerel olarak belirlenmesi söz konusu değildir.

Bu durumda dünyanın ekonomik gidişatı ne yöndeyse altın fiyatları da o yönde ilerlemektedir. Ekonomik kriz dönemlerinde fiyatlar birden yükselir, çünkü güven azalmıştır ve insanlar güvenli yatırım aracı altına hücum etmişlerdir. Dünyadaki ekonomik sistemin güven verdiği dönemlerde ise fiyatlar düşer, çünkü başka yatırım araçları da altına eşlik etmeye başlamıştır.

Kısaca, insanların paraya güvendikleri dönemlerde altın fiyatlarının düştüğünü, paraya güvenmedikleri dönemlerde ise altın fiyatlarının arttığını söyleyebiliriz. Ekonomik krizler, savaşlar, piyasalardaki belirsizlikler paraya duyulan güvenin azaltırken, istikrarlı büyüme, barış ortamları, piyasalardaki düzenli seyir de paraya duyulan güveni artırmaktadır.

Altın fiyatlarının aşağıya yukarıya hareketine neden olan başka unsurlar da vardır. Bunlardan biri de, altının yatırım aracı olmasının yanı sıra mücevher olma özelliğidir. Altının mücevher olması, düğün gibi önemli davetler yüzünden mevsimsel/dönemsel talep yoğunluğu yaratabilmektedir. Talep artınca da bu dönemlerde altın fiyatları yükselme seyrinde olur.

Uluslararası piyasalarda altının değerinin dolar ile ifade edilmesi de, Dolar-TL kurunun belirleyici olmasını sağlar. Dolar-TL kuruyla doğru orantılı olarak altın fiyatları ya iner ya çıkar.

Bir önceki yazımız olan Kayra Giyim başlıklı makalemizde kayra giyim, tesettür giyim ve yeşil topuklar hakkında bilgiler verilmektedir.

Gelen Aramalar:

  • altin neye gore cikar iner
You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply