Beşiktaş Borsada Rakiplerini Yendi

Fenerbahçe ile Beşiktaş’ın karşılaşma heyecanları sadece sahada değil borsa piyasasında da devam ediyor. Hisse fiyatları ile birbirlerinin rakibi olurken Beşiktaş’ın yarışı önde götürdüğü görülüyor.

Yılbaşından bu yana kendine yatırım yapanların parasını iki katına çıkaran Beşiktaş’ın bu yükselişi yatırımcıların yüzünü güldürdü.

Beşiktaş Futbol Yatırımları AŞ hisseleri, artışını sürdürerek yıl sonu kapanışına göre getirisi % 100 kadar arttığı görüldü.

Borsa İstanbul’da diğer işlem gören spor şirketlerinin yılın ilk gününden itibaren şimdiye kadar artış ya da azalış listesine bakılacak olursa, Trabzonspor % 15 kazandırırken, Fenerbahçe % 15 kazandırdığı görülüyor. Bu arada Kazandırmayan spor şirketleri arasında Galatasaray’ın ismi var.

Galatasaray yeni yılın ilk gününden itibaren bu zaman kadar artış yapamamış yatırımcılarına % 4’lük bir kayıp yaşatmış olduğu gözlemlendi.

Beşiktaş Futbol yatırımları piyasa değerleri oldukça yükseldi ve Fenerbahçe’nin piyasa değerlerinin toplamını geçerek sahalardaki rakip takımını sollamış oldu.

Spor Hisselerinin % 91’i Yerli Yatırımcıda Bulunuyor 

Borsada ki spor hisselerinin % 91 kadarı yerli yatırımcıların elinde bulunuyor. Beşiktaş’ın hisselerini alan yabancı yatırımcı oranı ise % 9.29 civarında olduğu görülürken, Fenerbahçe’nin hisselerine yatırım yapan yapancı yatırımcılar ise % 5 civarında olduğu belirlendi.

Beşiktaş’ın borsadaki hisselerinin bu kadar yükselmesinin nedenleri arasında futbol maçlarındaki başarısının etkisi büyük olduğu söyleniyor. Ayrıca sermaye artırımını iptal etmesi ve bununla birlikte stadyum yapımının bitmeye çok yaklaşması da hisselerin değer kazanmasında ve talep edilmesinde etkili olduğu inkar edilemiyor.

Bir önceki yazımız olan Çeviri Yaparak Para Kazanmak başlıklı makalemizde çeviri işleri ingilizce türkçe, çeviri para kazanma ve çeviri yapmak hakkında bilgiler verilmektedir.

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply