Bugün 29 Şubat 2016 Tarihi İtibariyle Piyasalarda Neler Oldu? Bugün Piyasalardaki Önemli Gelişmeler!

Bugün 29 Şubat 2016 tarihi itibariyle piyasalarda neler oldu? Bugün piyasalardaki önemli gelişmeler!

1. Çin Merkez Bankası bekleneni yaptı ve likidite sağlayabilmek için rezerv ihtiyacını azalttığı görüldü
Çin Merkez Bankası (PBOC) finans sistemindeki likiditeyi sürdürebilmek için rezerv ihtiyaç oranını % 0,5 düşürdü. Çin Merkez Bankası, rezerv ihtiyaç oranındaki bu azaltmanın uygun bir parasal yönden finans çevresi oluşturması bekleniyor. Çin Merkez Bankasının verdiği bu karar, geçtiğimiz hafta Çin basınında verilen ipuçları nedeniyle yatırımcılar tarafından ne zaman açıklanacağı bekleniyordu.

2. G20 maliye bakanları piyasayı destekleyeceklerini söyledi ama kesin bir karar da almadı
G20 maliye bakanları ile merkez bankaları, grubun ekonomik hedeflerine ulaşabilmesi için hafta sonunda parasal, yapısal ve mali tüm politik araçlarını etkili bir halde kullanmaya hazır bulunduklarını açıkladı. Bu kararın piyasa hissiyatını az bir şekilde destekleyeceğini açıklandı ama net bir karar olmaması hayal kırıklığı yarattı.

3. Euro cephesi deflasyonda, ECB üzerindeki baskılar da fazlalaşıyor
Şubat ayında Euro Bölgesi tüketici fiyat enflasyonu beş aydan bu yana ilk defa gerileme göstererek Avrupa Merkez Bankası üzerinde fiyat büyümesini destekleyici önlemler almasıyla ilgili baskıyı fazlalaşıyor. Ekonomistler, yıllık enflasyon oranının % 0,1’e kadar inmesini bekliyorlardı.

4. Yatırımcılar tarım dışı istihdam verilerini bekliyor
Önümüzdeki günlerde yatırım yapanlar, Cuma günü Amerika Birleşik Devletler’den gelmiş olacak tarım dışı istihdam verilerine odaklanmış olacaklar.

5. Dünya piyasalarında düşüş dikkati çekti
Şanghay Bileşik Endeksi, Japon Nikkei, Alman DAX, FTSE 100, Fransız CAC 40, ABD’de ise Dow Jones ve S&P 500 güne düşüşle başladılar ve değer kaybettiler.

Bir önceki yazımız olan Çeviri Yaparak Para Kazanmak başlıklı makalemizde çeviri işleri ingilizce türkçe, çeviri para kazanma ve çeviri yapmak hakkında bilgiler verilmektedir.

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply