Emekli Yaşına Göre Zam Alacak!

Bugünlerde üzerinde çalışılan yeni bir zam sisteminin yakında uygulanacağı öğrenildi. Bu sisteme göre bundan sonra emekliye zam yapılırken, onun yaşına ve geçim düzeyine bakılarak zam yapılacak. Böylece yaşlı ve zor geçinen emekliler % 100 zam alabilecek.

Ülkemizde ortalama olarak 11 milyon emekliyi ilgilendirecek yeni değişiklik için hala çalışmalar sürüyor. Bu yeni değişikliğe göre emeklinin maaşına zam oranını yaşı ve geçim şartları belirlemiş olacak.

80 Yaş Üstü Emekliye % 100 Zam Gelecek
Bu yeni değişiklik çalışmaları bitip uygulanmaya başladığı zaman, normalde verilen zam oranı emeklinin yaşına ve geçim düzeyine göre daha da fazlalaşabilecek. Böylece 11 milyon emeklinin içindeki hem yaşlı olup hem de geçim sıkıntısı çeken emekli kişiler en fazla zammı alacaklar. % 100 zam alacak 80 yaş üstü 740 kadar emekli bulunuyor.

Yaşlılığa göre artırılacak zammın basamak basamak fazlalaşacağı söyleniyor. Yani 70 – 80 yaş arası 50 yaşındakinden fazla zam alırken, 80 yaş üstü emekliler 70 – 80 yaşındakinden yüksek zam almış olacak.

Sosyal Güvenlik Kurumu, Emeklilerin Maaşlarından İzinsiz Kesinti Yapılamaz Dedi
Son günlerde Sosyal Güvenlik Kurumu hakkında çıkan iddialara SGK açıklık getirmek için açıklama yaptı. Emeklilerin maaşlarında onların izni ve haberi olmadan kesinti yapıldığı iddalarını tamamen reddeden SGK, onların izni olmadan nafaka harici maaşlarından hiçbir kesinti yapılmayacağını belirtti.

Bir önceki yazımız olan Çeviri Yaparak Para Kazanmak başlıklı makalemizde çeviri işleri ingilizce türkçe, çeviri para kazanma ve çeviri yapmak hakkında bilgiler verilmektedir.

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply