ENFLASYONDA SON DURUM VE ENFLASYON BEKLENTİLERİ

ENFLASYON’A DİKKAT

Enflasyonda 2010 yılının ilk yarısının zor geçeceği daha ilk günden belliydi. Resesyonun etkisiyle 2009’un ilk yarısında enflasyonun mevsim normallerinin çok altında gerçekleştiğinden, bu yıl aynı aylarda sıf baz etkisi nedeniyle yükseliş olacağı neredeyse kesindi. Merkez Bankası bu yüzden çok önceden uyarılara başlamış ve geçici olacağını düşündüğü bu yükselişin beklentilere yansımamasına yönelik bir çabaya girişmişti.

Ancak şu an itibariyle bu çaba pek de  amacına ulaşmış gibi görünmüyor. Hükümetin bu konuya Merkez Bankası kadar duyarlı yaklaşmamasının da etkisiyle enflasyon daha yılın ilk ayında tahminlerinde ötesine taşınmış durumda. Gerçekleşen enflasyondaki yükselişin beklentileri de ateşlediği görülüyor. Bu da önümüzdeki ayların enflasyon açısından daha önce tahmin edilendende zor geçeceğini düşündürüyor.

ENFLASYONDA SON DURUM

Ocak ayında aylık enflasyon yüzde 1,85 olarak gerçekleşti. Mevsim normallerinin (yüzde 0,7 dolayı) epeyce üzerinde olan bu oran,  geçen yılın aynı ayındaki enflasyon oranını da (yüzde 0,29) çok aştığı için yıllık enflasyonda da bir sıçrama yaşandı. 2009 yılını yüzde 6,53 seviyesinde kapatan yıllık enflasyon, 1,66 puanlık bir sıçrama yaparak 2010’un ilk ayında yüzde 8,19 düzeyine ulaştı.

Enflasyonda ocak ayında yaşanan bu yükselişin neredeyse tamamı, hükümetin bütçe açığını azaltmak için akaryakıt, alkollü içki ve tütün ürünlerinden alınan vergilere yaptığı zamlardan kaynaklandı. Merkez Bankası uzmanlarının hesaplarına göre bu vergi zamlarının ocak ayı enflasyonuna etkisi1,7 puanı buluyor.

Enflasyon zaten geçen yılın son iki ayında da özellikle gıda fiyatlarındaki artışlar nedeniyle beklentilerin üzerinde gerçekleşmişti. Böylece ekim ayında yüzde 5,08 düzeyinde dip yapan enflasyon, son 3 ayda 3,11 puan yükselmiş bulunuyor.

BEKLENTİLER YÜKSELİŞTE

Gerçekleşen enflasyonun yükseliş eğilimine geçtiği bu son 3 aylık dönemde, enflasyon beklentilerinde de yükseliş yaşandığını görüyoruz. Merkez Bankası, ekonomik kamuoyundaki enflasyon beklentilerini ayda iki kez düzenlediği Beklenti Anketi vasıtasıyla topluyor. 12 ay sonrasına ilişkin enflasyon beklentisi, ekim ayında düzenlenen ilk ankette yüzde 6,23’e kadar düşüp dip yapmışken elimizde bulunan son verilere göre şubat ayında düzenlenen ilk ankette yüzde 6,91’e çıkmış durumda. Ekim ayında düzenlenen ilk ankette yüzde 6,18 seviyesinde dip yapan 24 ay sonrasına ilişkin enflasyon beklentisinin de şubat ayında düzenlenen ilk ankette yüzde 6,6’ya çıktığı görülüyor. 2010 yılı sonuna ilişkin enflasyon beklentisi ise ocak ayında düzenlenen ilk ankette yüzde 6,9 çıkarak start almışken şubat ayında düzenlenen ilk ankette yüzde 7,5 olarak gerçekleşmiş bulunuyor.

Enflasyon beklentilerindeki bu yükseliş, Merkez Bankası‘nın korktuğunun başına gelmekte olduğunu gösteriyor. Türkiye’de enflasyon beklentileri, gerçekleşen enflasyondan epeyce etkilendiği için esasında bundan kaçınmak da pek kolay değildi. Yine de enflasyondaki yükseliş Merkez Bankası‘nın tahminleri çerçevesinde gerçekleşseydi belki de beklentiler kontrol altında tutulabilirdi. Ancak enflasyon, Merkez Bankası‘nın tahminlerinin de ötesinde yükseliş gösterince beklentilerdeki yükselişin de önüne geçilemedi.

Enflasyonda son durum ve enflasyon beklentileri üzerine önemli bir makaleyi sizlerle paylaştık. Eğer sorularınız olursa lütfen aşağıdaki forum ile yorum yapmaktan çekinmeyiniz.

Enflasyon raporu ve Tahmini

Bir önceki yazımız olan İnternette Nasıl Para Kazanılır? başlıklı makalemizde e-işletme, para ve Para Kazanma hakkında bilgiler verilmektedir.

You can leave a response, or trackback from your own site.

9 Responses to “ENFLASYONDA SON DURUM VE ENFLASYON BEKLENTİLERİ”

 1. Önümüzdeki aya ilişkin enflasyon tahminlerine nereden ulaşabiliriz acaba?

 2. enflasyon beklentileri dedi ki:

  ramazan ayı enflasyon beklentileri ne yönde olacak?

 3. enflasyon ne olur dedi ki:

  2011 yılı enflasyon beklentileriniz nedir acaba* enflasyon ön görülerinizi merak ediyoruz?

 4. enflasyon tahminleri dedi ki:

  enflasyon beklentisi 2011 için ne yönde olacak acaba

 5. Seza dedi ki:

  2010 yılında nereleri görmüş enflasyon şimdilerde eser yok ancak bu dalgalanmalar ülke ekonomisini çok fazla etkliyor o nedenle yatırımcıların dikkatli olmaları gerekiyor. Kriz dönemlerinden en az hasarla kurtulanlar zaten şu anda en iyi firma konumuna yerleşmiş durumundalar Amerika savaş çıkardıkça enflasyon yine dalgalanacak yakınlarda bir dalgalanmaya hazırlanın bence arkadaşlar

 6. Aylin dedi ki:

  Enflasyon tahminleri yapmak çok zordur. Enflasyonun dalgalanmasını yeri gelir ekonomi bakanının önüne fırlatılan bir yazar kasa bile sağlayabilir. Kriz dönemindeki o menfur olayı hatırlayanlar ne demek istediğimi anlar 😀 Ayrıca hükümete burdan sesleniyorum. Yahu içki içiyor sigara tüketiyor ve arabaya biniyorsam benim günahım nedir? neden içkiye sigaraya ve benzine bu kadar zam ? Yakında sadece vergi ile çalışan arabada yaparlar demedi demeyin 😀

 7. Salih dedi ki:

  Şuan 2012 ama ne kadar çok şey değişmiş :). Enflasyon gerçekten çok ilginç en ufak birşey bile enflasyonu değişitirebiliyor.Vergi işine gelirsek Türkiye sadece vergi ile dönüyor sanırım bu kadarıda fazla ama kimse karşı çıkalım demiyor.Tamam vergi verilmesi gerekiyor mutlaka ama bi ürünün yaklaşık 4 katı kadar vergi alınabilirmi ya insaf bu kadarda soyguncu olunmaz.Karşı çıkmıyorsak seste çıkartmayacağız kuzu kuzu vereceğiz.

 8. Can dedi ki:

  Enflasyon yatırırımı işi biraz zor ve global ekonomiyi takip etmeyi gerektiriyor.Çünkü okyanus ötesinde olan bir olay yatırımcıyı her yönden etkiliyor.Biraz zor ve istikrarlı takip gerektiren ekonomi bilgisi gerektiriyor.Biraz riskli bir yatırım işi olsa da kar markajı yüksek bir iş olabilir.Tavsiyem başka yöntemlere uzanın çünkü her gün ne olacağı belli olmuyor.Enflasyon tahmin ve beklentileriyle önceden tahminlerinize göre para kazanabilirsiniz ama biraz çaba gerektiriyor.

 9. Nuran dedi ki:

  Enflasyon tahminlerinde bulunmak çok güç . Global ekonomiyi takip etmek gerek ve bunu için epey bir zamanınıza ihtiyaç olması gerekir. Ekonomi bilginiz olmanız lazım ve riskide göze almanız gerekiyor .

Leave a Reply