Eski Para Değerleri

Lidyalarılar’ın parayı icat ettikleri ilk günlerden itibaren günümüze kadar birçok uygarlık, çeşitli madenlerden yapılmış ve çeşitli özelliklerde ve şekillerde birçok takas aracı olan parayı kullanmışlardır. Tarihte parayı kullanan uygarlıklar, ekonomilerinin güçlülüğüne göre altın, gümüş, bronz, demir gibi çeşitli madenlerden yapılan parayı kullanmışlardır. Örneğin Osmanlı İmparatorluğu yükselme dönemlerinde ekonomisinin de gücü artmış ve altın sikkeleri piyasalara sunmuşlardır, daha sonraki dönemlerde ise, gümüş ve kağıt gibi malzemelerden yapılan parayı kullanmışlardır.

O dönemlerden günümüze kadar ulaşan birçok madeni para kullanıldıkları uygarlıklar hakkında ekonomilerinden kültürlerine, yaşadıkları tarihten geleneklerine kadar birçok bilgiyi bizlere sunmaktadır. Günümüze ulaşan bu paralar kullanıldıkları dönemlerin özelliklerine ve yapılan malzemelere göre çeşitli değerler almaktadır. Örneğin, Lidyalıların kullandıkları ilk para ile Osmanlının Kullandığı altın sikkeler arasında büyük değer farklılıkları olabilir. Tabii ki, bu paralar uygun kişilerin gözünde değerlidir. Antikaya önem vermeyen bir kişi ile bir antikacının bu paralara bakış açıları ve verdikleri değerler farklıdır.

Kullanıldıkları dönemlerde beklide çok bir değeri olmayan bu alışveriş araçları, zaman içerisinde günümüze kadar antika özellikler kazanıp çok farklı değerlere sahip olabilirler. Kullanıldıkları dönem ne kadar yeni ve yakın bir dönemse, onlara verilen pahada aynı ölçüde olacaktır. Tabi bu verilen pahanın değerine etki eden önemli diğer bir faktör ise yapıldıkları malzemelerdir. Altından yapılmış bir para ile gümüşten yapılmış bir paraya, (aynı dönemlere aitseler) aynı ölçütlere göre değerlendirilmesi çok doğru olmayacaktır. Kullanıldıkları uygarlıklar hakkında bilgi hazinesi konumunda olan bu antika takas araçları, iyi bir koleksiyoncunun elinde daha fazla değer kazanacaktır.  Bu koleksiyonculara internet üzerinden rahatlıkla ulaşabilirsiniz. www.paraci.net internet adresinde eski paralara verilen değerle hakkındaki diğer makaleleri incelemenizi tavsiye ediyoruz.

Bir önceki yazımız olan Para Nasıl Kazanılır başlıklı makalemizde para, Para Kazanma ve para nasıl kazanılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Gelen Aramalar:

 • eski paralar ve değerleri
 • tarihi paralar ve değerleri
 • eski paraların değeri
 • tarihi paraların değerleri
 • lidya parasi degeri
 • eski paralar nasıl değerlendirilir
 • antika para değerleri
 • tarihi para fiyatları
 • antika paraların değerleri
 • eski para değeri
You can leave a response, or trackback from your own site.

One Response to “Eski Para Değerleri”

 1. serdal dedi ki:

  ben arabistanda kuaförüm ve bir müşterimde çok eski bir metal para var üstündede bi tarafında arapçayla muhammed diğer tarafındada resulALLAH yazıyor. bunun değeri nedir acaba ?

Leave a Reply