Google’dan Sonra Sıra Facebook’ta…

İngiliz Hükümeti vergilerde yeni düzenlemeler yaptı. Bu düzenlemelere göre dünyanın en büyük sosyal paylaşım siteleri arasında olan Facebook Türkiye’de ödemediği vergiyi İngiltere’ye ödeyecek. İngiltere’de vereceği bu verginin % 25 civarında olacağı öğrenildi.

Dünyanın bir numara arama motoru olan Google’ında İngiltere’ye ortalama 130 milyon sterlin kadar vergi ödemek durumunda kalmıştı. Şimdi de İngiltere’nin ünlü bir yayın kuruluşu olan BBC’nin açıklamalarına göre Facebook’da ülkedeki faaliyetlerinden dolayı İngiltere’ye vergi verecek.

Facebook’un 4 Bin 327 Sterlin Vergi Ödemesi Yetkilileri Harekete Geçirdi

Tüm dünya ülkelerinden elde ettiği kazanç 12,7 milyar sterlin olan Facebook 2014 senesinde İngiltere’ye yalnız 4 bin 327 sterlin vergi ödedi. Bunu fark eden yetkililer hemen harekete geçti ve tüm faaliyetlerini incelemeye aldı.

Böylece dünyada ki sosyal paylaşım sitelerinin başı olan Facebook İngiliz Vergi Kurumunun verdiği kararla İngiltere üzerinden elde etmiş olduğu reklamların gelirlerinden de vergi verecek.

Daha önce milyonlarca sterlin vergiyi veren Google ile birlikte Facebook’ta büyük miktarlarda vergi verecek.

Yeni Düzenlemeyle İngiltere % 25 Vergi Alacak
Nisan ayında yürürlüğe girecek olan yeni düzenlemelere göre faaliyet halinde olan online medya şirketleri İngiltere’ye % 25 lik bir vergi ödeyecek. Böylece Google ve Facebook bu yeni düzenlemeye örnek olmuş oldu.

Girdiğimiz yılı Ocak ayında Google’ın Avrupa Başkanı olan Matt Brittin daha fazla vergiyi İngiltere’de ödemeyi kabul etti. Bu açıklamasının ardında Google önümüzdeki dönem 130 milyon sterlin kadar vergiyi İngiltere’de başlayacak.

Bir önceki yazımız olan Çeviri Yaparak Para Kazanmak başlıklı makalemizde çeviri işleri ingilizce türkçe, çeviri para kazanma ve çeviri yapmak hakkında bilgiler verilmektedir.

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply