Gram Altın Fiyatları

Altın fiyatları gram üzerinden belirlenmektedir. Yurtdışında ons cinsinden belirlenen fiyat yurt içinde gram altın fiyatlarına yansır. Sadece külçe veya çeyrek şeklinde değil gram şeklinde de altın satışı olmaktadır. Bu altın cinsinde işçilik payı olmaz. Bunun için gram altın alım ve satım fiyatı arasında çok fark bulunmamaktadır.

2001 yılı sonrası krizden diğer dövizler gibi etkilenen altın da önceleri uzun süre yastık altında saklanmaya devam edilse de 2000li yılların sonunda hızlı bir şekilde yastık altından çıkmaya başladı. Bunun bir sebebi kriz yüzünden yaşanan maddi sıkıntılar iken bozdurulan altın miktarı artmaya başlayınca bu defa da gram altın fiyatları tekrar gerilemeye başladı. Özellikle 2007 ve 2010 yılları arasında hızla değer kazanan gram altın fiyatı 2010 sonunda ve 2011 yılında artan bir seyir izledi.

Çeyrek altın ve külçe altın fiyatlarının yurtdışında da değer kazanması ile yurtiçinde de altın fiyatlarına yansıyan değer kazanan hali oldu. 2010 Ocak ayına kadar düşen gram altın fiyatları Temmuz 2010 tarihinden sonra değer kazanmaya başladı. En hızlı sıçrayışını Temmuz 2011’de yapan altın bu hızını güz sonunda kesti ve 2012 yılında gram altın fiyatları normal bir seyir izledi. Yatırımcıların büyük risk olarak gördüğü fakat borsacıların ve dövizle ilgilenenlerin büyük kayıpların yanında büyük kazançlar da getiren altına yatırım yapmaları anlık kazançları ile popüler borsa yatırımı haline geldi.

Bir önceki yazımız olan Kayra Giyim başlıklı makalemizde kayra giyim, tesettür giyim ve yeşil topuklar hakkında bilgiler verilmektedir.

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply