İlk Para

Para nedir? Para alışverişlerimizde kullandığımız bir malı alırken ödediğimiz, bir malı satarken aldığımız bir alışveriş aracıdır. Sizlere bu makalemizde ilk paranın nerede bulunduğuna dair bilgileri, ilk parayı kimler bulduğuna dair bilgileri, ilk paranın neye benzediğini vs… kendi araştırmalarımız doğrultusunda vermeye çalışacağız.

Sizlerinde bildiği gibi para insanlık için çok önemli bir araçtır.Bir işte para kazanmak çalışırız,O işten kazandığımız parayı ilgimiz olan şeylerde harcamak için yine parayı kullanırız.Yani parayı her zaman kullanmak durumundayız.

İlk parayı kimlerin bulduğuna değinecek olursak,ilk parayı Lidyalılar bulmuştur.Tabi ki onların zamanında bulduğu ilk para madeni idi ve basımıda Lidyalılar yaptı.Bu sayede eskiden insanların ticaretlerinde kullandığı takas olayı yerine her malın bir değeri para olarak belirdi.Eskiden insanlar mesela bir tahıl ürünü almak isteyen bir kişi bu tahıl ürününü almak için sahip birşeyi karşı tarafla takas etmek durumundaydı,fakat Lidyalıların parayı bulmasıyla ürünlere değer biçilip bu alışveriş Lidyalıların bulduğu para ile yapılmaya başlandı.Dünyanın ilk büyük para darphanesi ise Osmanlılar zamanında Fatih Sultan Mehmet Han tarafından İstanbul civarlarında kuruldu.Madeni paradan sonra deri parayı Çinliler,kağıt parayı ise İngiliz ve Amerikalıların bulduğu bilinir.

Sizlere vermek istediğim bir diğer bilgi ise altın parayla ilgilidir.Dünyada ilk altın para yani altın sikkenin ilk basıldığı yer olarak şimdiki Türkiye topraklarında Manisa ilinde Salihli ilçesinde yer alan Sardes Antik kenti olduğu bilinir.O zamanlarda Yine Fatih Sultan Mehmetin destekleriyle ilk altın sikke basılmıştır.İlk altın paranın ortalama 3.5 gram ağırlığında ve 20 mm çapında olduğu ve ayar olarak 1000/ 993 ayar olarak darp edildiği bilinmektedir.

Bu makalemize son vermeden önce ilk para ile ilgili detaylı bilgileri edinmek için birçok özgün makalenin yer aldığı paraci.net internet sitesine girebilir orada para ile ilgili her türlü bilgiyi ve desteği görebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan İş Arayanlar başlıklı makalemizde iş arama ve iş arayanlar hakkında bilgiler verilmektedir.

Gelen Aramalar:

  • insanlar parayı bulmadan önce nasıl alışveriş yaparlardı
  • alışverişte parayı ilk olarak kimler kullanmıştır
  • para olmadan önce insanlar nasıl alışveriş yapardı
  • alisverislerde parayi ilk olarak kimler kullanmıştır
  • paradan önce takas resimleri
  • para olmadan önce insanlar nasıl alışveriş yaparlardı
  • İLK PARA
  • para keşfedilmeden önce
  • alışverişlerde parayı ilk kimler kullanmıştır
  • parayı alışverişte ilk kimler kullanmıştır
You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply