Kuyumcu

Hayatımızın her alanında ihtiyaç duyabileceğimiz altın veya takıları satın aldığımız mağazalara kuyumcu denir. Yıllardan beri devam eden eski bir meslek olan kuyumculuk, insanlara ihtiyaçları olan takıları, değerli eşyaları temin etmekle sorumludur.

Tarih boyunca her zaman insanlar sevdiklerine değerli taşlar veya takılar hediye etmek istemiştir. Doğada bile rastlayabileceğimiz bu iç güdü, günümüzde ormanı gezip kristal arama şansımız olmamasından dolayı, içgüdüsel ihtiyaçlarımızdan biri olan bu durum kuyumcular tarafından sağlanmakta, değerli kristaller, taşlar veya takılar temin edilmektedir.

Bir kuyumcu, dükkanı içerisinde altın, gümüş ve bazı değerli taşlar gibi bir çok materyal bulundurmaktadır. Bunların değerleri ayarlarına veya işçiliklerine göre değişmektedir. Kuyumcunun uzmanlığı ise sizlere bunların ne anlama geldiğini, fiyatı nasıl etkilediğini ve tarzınıza uygun olan takıyı nasıl bulabileceğinizi anlatmaktır.

Bir kuyumcu size satın alacağınız altın konusunda yardımcı olabileceği gibi, hangisinin size en çok yakışacağını, en güzel kolyeyi veya bileziği nasıl bulacağınızı, sevgilinizin veya eşinizin hangi pırlantayı daha çok seveceğini anlatabilmektedir. Çünkü yılların tecrübesi ile bilgi birikimine sahip olan kuyumcular, daha önceden rastladıkları tüm bu sorulara en doğru cevabı biliyorlardır.

Bir kuyumcu, sizin yaşayacağınız en güzel anların yaratıcısı durumundadır. Örneğin evlilik teklifinizi yapmak için mutlaka bir kuyumcuya ihtiyaç duyarsınız. Evlilik teklif edeceğiniz yüzüğü bir kuyumcudan alırsınız, böylece sevdiğiniz kişi ile evlenebilir, evlilik anılarınızı torunlarınıza anlatabilirsiniz. İşte tüm bu anıların ortaya çıkmasını sağlayan meslek kuyumculuktur. Evlilik yüzüğü olmadan düğün düşünülemez. Bir altın takı olmadan kız isteme geleneği yerine getirilemez veya sevdiğinize hediye edeceğiniz altın bir kolyenin yerini başka bir şey tutamaz. Bu yüzden kuyumculuk, fazla ön planda olmasa da çok kutsal bir meslektir. Sizlerin en güzel anlarında yanınızda her zaman bir kuyumcu olmuştur.

Bir önceki yazımız olan Kayra Giyim başlıklı makalemizde kayra giyim, tesettür giyim ve yeşil topuklar hakkında bilgiler verilmektedir.

Gelen Aramalar:

  • kuyumcular nasıl para kazanır
  • kuyumcu nasil para kazanir
  • en güzel kuyumcu isimleri
  • kuyumcular nasıl para kazanıyor
  • kuyumculuk nasıl bir meslek
You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply