Kuyumculuk Yaparak Para Kazanma Yolları

Kuyum kelimesi metal ve değerli taşlardan yapılan süs eşyası, kuyumcu ise değerli taşlardan ve metallerden yapılan küpe, bilezik,  yüzük vb. Değerli eşyaları yapan üreten veya satan kimsedir.  Kuyumculuk değerli madenlerin titiz ve özenli çalışılması sonucunda değerli taşların işlenerek altınlara monte edilmesi birçok üretim tekniklerinin kullanılması işlemlerinin bütününü kapsar.

Kuyumculuk yaparak para kazanma yollarından ilki üretici olmak, ikincisi ise müşteriye pazarlamak maksadı ile ürünün tanıtımını iyi yapmaktır. Kuyumculuk yaparak para kazanma yolları yapılan malzemenin kalitesine üretilen değerli ziynete ve kullanılan aletlere de bağlıdır. Kuyumcuların görevleri yapılacak süs eşyalarını takıları tasarlamak temizleme yöntemleri ile parlatma tıraşlama büyütme ve küçültme olarak şekil verme ve kimyasal boyalarla yüzeylerini düzeltmektir. Kuyumculuk yapmak isteyenlerin bazı temel özellikleri olmak zorundadır. Bu özellikler şekilleri algılama becerisi parmaklarını ve ellerini iyi kullanabilme yeteneği değişik değerli taşların ve mücevherlerin modellerini tasarlayabilme yeteneği ile dikkatli ve sabırlı olarak meslekteki yaratıcılık algılarının kuvvetli olması gerekmektedir.

Kuyumculuk yaparak para kazanma yolları çalışma ortamına ve koşullarına da bağlıdır. Kuyumculuk yapan insanların çevresi ve tanıdıklarının yanı sıra müşterilerinin de sağlam olması gerekmektedir. Teknolojinin gelişmesi ile el işçiliğine günümüzde fazla para verilmese de geçmişte tam tersi olduğundan üreticilerin takımlarının tam ve yüksek sevide olmaları ekipmanlarının eksiksiz olması gerekmektedir.  Kuyumculuk mesleğine başlamak ve üretiminde çalışmak diğer meslek dallarında olduğu gibi çıraklık yolu ile değil öncelikle teorik olarak okullarına tasarım bölümlerinde okumak gereklidir.

Bu meslekte ilerlemek için Endüstri meslek liselerinin ve kız meslek liselerinin kuyumculuk takı tasarımı ve taş metal tasarımı hakkında bilgi öğrenim görmek zorundadırlar. Daha fazla bilgiye ve merak ettiğiniz her konuya paraci.net internet adresinden bu bilgilere ulaşmanız mümkün.

Bir önceki yazımız olan Marangozluk Yaparak Para Kazanma başlıklı makalemizde marangozlar, marangozluk ve Para Kazanma hakkında bilgiler verilmektedir.

Gelen Aramalar:

  • kuyumcular ne kadar kazanır
  • kuyumcular ne kadar kazanıyor
  • kuyumculuk nasil yapilir
  • kuyumcu kazancı
  • kuyumculukla para kazanmak
You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply