Mehmet Şimşek: Tasarruf Yönünden Zayıf Bir Ülkeyiz Dedi

Türkiye’de tasarruf oranını oldukça düşük bulan Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı olan Mehmet Şimşek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın faizleri yüksek bulmasını haklı bularak dış kaynağa ihtiyaç duyduğumuzu söyledi.

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı olan Mehmet Şimşek, cumhurbaşkanımızın faizleri yüksek bulmasında çok haklı olduğunu, neden yüksek olduğuyla ilgili bir çalışma yapılması ve araştırılması gerektiğini söylerken, ülkemizin harcamalarının düzenli olmadığını tasarruf yönünden en düşük ülke olduğumuzu söyledi. Bu yüzden de dış kaynağa ihtiyaç duyulduğunu sözlerine ekledi.

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı olan Mehmet Şimşek, Türkiye’de tasarrufun çok az miktarlarda gerçekleştiğini söylerken, ülkemizin yatırım yapması gerektiğini ve bu sayede de gelişmesi gerektiğini belirtti. Bununla birlikte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ülkemizin kalkınması için daha çok yatırım istediğini dile getirirken, onu çok haklı bulduğunu yatırım ülkemiz için çok önemli olduğunu ve bu yatırımlar için de finansmanın gerekliliğinden bahsetti.

Tasarrufu Ülke Olarak Bilmiyoruz, Fazla Harcıyoruz

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı olan Mehmet Şimşek, dış ülkelerden de örnek vererek, Çin’de ki bir kişinin 100 kazanıyorsa bunun 52 lirasını harcayıp, 48 lirasını biriktirdiğini ama ülkemizde böyle olmadığını vatandaşımız 100 lira kazanıyorsa bunun 87 lirasını harcayıp, 13 lirasını biriktirdiğini söyledi.

Son olarak da enflasyona değinen Mehmet Şimşek, Avrupa faizde ve enflasyonda eksi durumda olduğunu bunun çok istenilen bir şey olmadığını ama bizimde % 1-3 aralığına inip, orada sabit kalmamız gerektiğini belirtti.

Bir önceki yazımız olan Çeviri Yaparak Para Kazanmak başlıklı makalemizde çeviri işleri ingilizce türkçe, çeviri para kazanma ve çeviri yapmak hakkında bilgiler verilmektedir.

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply