Para Çevir

Eski dönemlerde kullanılan takas usulleri günümüzde neredeyse hiç kalmamıştır. Bu takas usullerinin yerini, takas amacıyla kullanılan kağıt ve değerli veya değersiz madenlerden yapılan madeni paralar almıştır. İcat edilmesi M.Ö. tarihlere kadar uzansa da o dönemlerde en çok kullanılan takas araçlarından olmamıştır. Asıl önemine, daha sonraki dönemlerde artan ticaret oranları ve artan uluslar arası ticaret sayesinde kavuşmuştur. Günümüzdeki önemi daha da bir artmış ve her ülke ve insan gruplarının kendi para birimleri olmuştur. Artan bu çeşitlilik sayesinde, değerli bu kağıt ve madeni paralar ülkelerin ekonomik güçlerinden etkilenmiştir. Ülke ekonomisi güçlü olan bir ülkenin sahip olduğu para değerleri de diğer ülke paralarına oranla yüksek olmuştur.

Bir ülkenin parasının değerini günümüzde belirleme ölçütü altına oranla yapılmaktadır. İki ülke parasının karşılıklı değerleri de belirlenirken altına oranlarına göre hesaplanmaktadır. Yani bir para biriminin altın karşısındaki değeri diğer para birimlerine göre değerini belirlemektedir. Birleşmiş Milletler bünyesi altında yapılan bir anlaşma ile sadece doların altına çevrilebileceği ifade edilmiş ve diğer para birimleri de dolara karşısındaki güçlerine göre değerlendirilmiştir. 1974 yılında çıkan ekonomik çöküntüler nedeniyle Amerika Birleşik Devletleri bu uygulamadan vazgeçtiğini açıklamasıyla bu uygulamada sona ermiştir. Her ülke kendi bünyesinde ulusal ve IMF, Avrupa Birliği Merkez Bankası gibi uluslar arası birlikler kurularak para çevirme işlemlerinin belirli ölçütlere göre gerçekleşmesini sağlamışlardır. Özellikle bu birliklerin birçoğu 2. Dünya Savaşı sonrasında artan ekonomik bunalımların oluşturduğu olumsuz ortamı düzenlemek amacıyla kurulmuştur. Bu birliklerin genel amaçları arasında; kendilerine bağlı bulunan ülkelerin ekonomik kalkınmalarını sağlayıcı tedbirler almak ve kendilerine bağlı ülkeler arasındaki para çevirme politikalarının kurallarını belirlemektir. Bu konudaki en geniş detaylı bilgilere www.paraci.net internet adresinde yayımlanan makaleleri inceleyerek ulaşabilirisiniz.

Bir önceki yazımız olan İş Bulma Siteleri başlıklı makalemizde iş bulma siteleri, para ve Para Kazanma hakkında bilgiler verilmektedir.

Gelen Aramalar:

  • para evirme
  • PARAÇEVİR
  • para çevirme
  • para cevir
  • kur evir
You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply