Paranın Tarihçesi

İlk çağlardan sonra insanlar yerleşik hayatı geçtikten sonra ihtiyaçlarını karşılamak amacı ile çeşitli sistemler geliştirmişlerdir. İnsanlar kendilerinde olmayan ürünleri, kendilerinde fazla olan ürünler ile takas ederek eksiklerini gidermektedir.

Bu şekilde bir ticaret sistemi geliştiren insanlar yüzyıllar boyu bu sistem ile hayatlarını geçirmişlerdir. Daha sonra çeşitli aletler ve maddelerden belli sayılar belirleyerek ticaretlerini bunlar üzerinde yapmaya başlamışlardır.

İlerleyen süreç içerisinde milattan önce yedinci yüzyıla gelindiğinde Anadolu topraklarının batı bölümünde bulunan ve büyük bir toprak bütünlüğüne sahip Lidyalıların ticarette ilk kez madeni para kullanması ile para denilen şey keşfedilmiş olur. O tarihten itibaren insanlar bu çeşitli maddelerden yapılan madeni paraları kullanarak ticaretlerini gerçekleştirirler. Zaman geçtikçe keşfedilen para geliştirilmiş ve çok çeşitli değerlere kavuşmuştur.

İnsanoğlu artık bu para denilen şeyden en kadar çok elde ediyorsa o kadar çok güç sahibi olmaktadırlar. Daha sonraları gelişerek ve yeni, farklı değerlerde değişimler geçirerek günümüze kadar ulaşmıştır. Günümüzde dünya üzerindeki her toplumun, her ülkenin kendine ait para birimi bulunmaktadır. Bu para birimleri aralarında çeşitli değer farkları bulunmaktadır. İnsanlar para denilen maddeleri elde edebilmek için hayatlarının büyük bir kısmını yoğun bir şekilde çalışarak geçirmektedir. Bu şekilde hayatlarını idame ettirmektedirler.

İnsanoğlu tüm dünya üzerinde oluşan bu sistem içerisinde yer alarak refah seviyesi yüksek, rahat bir yaşam elde etmek için mücadele etmektedirler. Artık günümüzde para kazanmanın çok daha kolay yolları bulunmaktadır. Teknoloji sayesinde insanlar birçok konuda kolaylıkla tanışırken, çalışma sektöründe de bu kolaylıklardan faydalanmaktadır. İnsanlar internet sayesinde birçok ek iş imkanına kavuşarak aile bütçelerine katkı sağlamaktadır.

Dünya üzerinde milyonlarca insan internet üzerinde bulunan çeşitli sistemler sayesinde tamamen yasal yollar ile aile bütçesine katkı sağlayacak ek işler bulmaktadır. İnternet üzerindeki bu iş olanakları hakkında detaylı bilgilerin paylaşıldığı paraci.net konu hakkında büyük bir arşive sahiptir.

Bir önceki yazımız olan IMF ile Son Durum başlıklı makalemizde borçlanma, cari açık ve ekonomi hakkında bilgiler verilmektedir.

Gelen Aramalar:

  • paranın tarihçesi
  • insanlar parayı ne zaman kullanmaya başladılar tarihçesi
  • insanlar parayı ne zaman kullanmaya başlamıştır
  • insanlar parayı ne zaman kullanmaya başladılar
  • insanlar paray? ne zaman kullanmaya ba?lad?lar
  • insanlar parayı ne zaman kullanmaya başladılar paranın tarihçesi
  • insanlar parayı ne zaman kullanmaya başlamışlardır
  • paradan önce TAKAS
  • parann tarihesi
  • eski çağlarda takas
You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply