Unutulan 120 Milyon Lira TMSF’ye Devredilecek!

10 yıl boyunca bankada bulunan paralarda hiçbir hareket gözlenmez ise, 10 yılın sonunda bu hesaplar doğrudan zaman aşımına uğrayıp Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonuna devrediliyor.

10 yıldır hiçbir işlem görmemiş hesaplardan ortalama olarak 120 milyon liranın unutulduğu açıklandı. Bu zaman aşımına uğramış olan hesapların hak sahipleri  www.zamanasimi.org/tbb sitesine girip hesaplarının olup olmadığını öğrenmeleri mümkün.

Açıklamalara göre 31 Aralık 2015 tarihine kadar son 10 yıl içinde bankalarda ortalama olarak 120 milyon liranın unutulduğu öğrenildi.
5411 Sayılı Bankacılık Kanunu’nun 62. Maddesince hesaplarda ki hak sahiplerinin 10 yıl boyunca hiç işlem yapmaması durumunda zaman aşımına uğruyor.

Bankalar ise bu hiç işlem görmeyen hesapları Şubat ayında internetten duyuruyor ve hak sahiplerinin araması bekleniyor. Bankalarda hesaplarını unutup unutmadıklarını öğrenmek isteyen vatandaşlar ise mayıs sonuna kadar bankaların bildirdikleri internet adresine girip sorgulama yapıp hesapları olup olmadığını öğreniyorlar. Eğer unuttukları hesap varsa bankaya müracaat ediyorlar ya da istiyorlarsa hesaplarını kapatabiliyorlar.

Ayrıca verilen bu siteden kontrol edip unutulan bir hesabı olduğunu öğrenen vatandaşlar, unutulan hesaplarını 15 Haziran tarihine kadar hesaplarının olduğu bankaya kimlikleriyle giderek hesaplarını kapatabilirler.

Eğer bu tarihe kadar 10 yıldır hiçbir işlem yapılmamış bu hesapların bir hak sahibi çıkmaz ise bu hesaptaki bulunan paralar zaman aşımına uğramış olup Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonuna aktarılacak.

10 yıldır unutulmuş ve hiç işlem görmemiş hesapların içinde devlete ait kurumlarında hesapları bulunuyor. Ayrıca bu unutulan hesaplar arasında dernekler, vakıflar, siyasi partiler ve şirketlerde mevcut bulunuyor.

Bir önceki yazımız olan Çeviri Yaparak Para Kazanmak başlıklı makalemizde çeviri işleri ingilizce türkçe, çeviri para kazanma ve çeviri yapmak hakkında bilgiler verilmektedir.

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply