Vergi İçin 25 Mart Son Gün!

Kira geliri olan her vatandaşın belli tarihler arasında kira beyannamesi vermesi gerekiyor. Bu yıl 25 Mart 2016 son gün olan kira beyannamesi verme gününde yapılan tüm masrafların yazılması gerekiyor. Bu sayede ödenecek olan vergi de o masraflara göre azalma gösteriyor.

Son ödeme günü olan 25 Mart 2016 tarihinde verilen vergi beyannamelerine göre ödenecek miktar 2 eşit taksite bölünecek. Bu taksitler Mart ve Temmuz ayında ödenecek.

Evini Dövizle Kiraya Verenler de Vergi Verecek

Evini döviz üzerinden kiraya verenler, kiranın alındığı tarihte ki döviz kurundan Türk lirasına çeviri yapılarak ödenecek vergi miktarı hesaplanacak.
Bu arada kirayı almakta sorun varsa alınmayan kiralar için de vergi ödenmiyor. Alınan kira miktarı 3 bin 600 lirayı geçmiş olursa bunun vergisi ödenmek zorunda.

Gerçek Giderler Gösterilip Ödenecek Vergide Düşme Olacak

Mülk sahibi kendi evinde oturmayıp, kiraya vermiş ve kendisi de başka eve çıkmış ise kendi kirada oturduğu eve verdiği kirayı gider olarak gösterip vergiden düşebilir.

Ayrıca kiradaki ev krediyle ve beş sene içinde alınmışsa ve evin onarım giderleri verginin düşmesine sebep olan masraflardır.

Kiradaki evin sahibi birden fazla kişi ise her biri ayrı ayrı beyanname vermek zorundadır.

Vergi beyannamesi verirken belgelenen giderlerin gösterildiği belgeler 5 sene boyunca saklanması gerekir. Çünkü herhangi bir zamanda Maliye Müfettişleri sizden bu belgeleri isteyip inceleyebilirler. Eğer istenilen bu belgeler gösterilmez ise ağır vergi cezaları verilebilir.

Bir önceki yazımız olan Çeviri Yaparak Para Kazanmak başlıklı makalemizde çeviri işleri ingilizce türkçe, çeviri para kazanma ve çeviri yapmak hakkında bilgiler verilmektedir.

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply