Yarım Altın

Her ülkede olduğu gibi bizim ülkemizde de her şeyin halk arasında bir tabiri vardır. Ülkemizde yarım altın olarak bilinen altın türe esasında cumhuriyet altınının yarı fiyatına ve özelliklerine denk gelen altın türüdür. Fiyatının biraz fazla olmasından dolayı, çeyrek altına ve tam altına göre daha az alım ve satımı olan altın türüdür.

Yarın altını iki sınıf içerisinde inceleyebilmemiz mümkündür. Bunlar; Ziynet altın türü ve meskük altın türüdür. Ziynet altını, kadınların boyunlarında sıkça gördüğümüz kulpu olan yarım altındır. Meskük altın ise daha çok yatırımcıların yatırım amaçlı kullandıkları altın türüdür.

Yarım altın tam altın dediğimiz cumhuriyet altınının yarı fiyatına ve ağırlığına tekabül eden,cumhuriyet altınının çeyreği kadar olan çeyrek altının ise iki katı kadardır. Yarım altının gram ağırlığı 17,5 gramdır. Yarım altın darphanede basılır ve darphanede basılan diğer altın türleriyle ortak özelliği 22 ayar altından imal edilmesidir. Yarım altında kesinlikle baskın altın türü dediğimiz az altın kullanma veya ayarını düşürme gibi bir işlem yapılmamaktadır.

Tüm altınların arkasında olduğu gibi yarım altının da arka tarafında yıldızlarla dolu çemberin içerisinde Atatürk portresi bulunmakta ve bu portrenin hemen alt tarafında altının basıldığı tarih bulunmaktadır. Bu tarihin kuyumcular tarafından alış ve satış fiyatlarına işlememesi gerekmekteyse de ülkemizde bazı kuyumcular bu tarihe dayanarak altının fiyatını düşürebilmektedirler.

Bir önceki yazımız olan Kayra Giyim başlıklı makalemizde kayra giyim, tesettür giyim ve yeşil topuklar hakkında bilgiler verilmektedir.

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply