Blog Yazarak Para Kazanma 2024: Blogdan Para Kazanma Rehberi

Blog Yazarak Para Kazanma 2024: Blogdan Para Kazanma Rehberi

Aykut Editor
Aykut Editor Aralık 26, 2023
Yayın Tarihi 2023/12/26 at 2:31 AM
Blog Yazarak Para Kazanma
Blog Yazarak Para Kazanma

Blog yazarak para kazanmak 2024 yılının en kazançlı iş fikirlerinden birisi olabilir! Eğer yazarlık becerileriniz varsa, blog yazmanın mantığını kavradığınızda bu işi kazanca dönüştürebilirsiniz. Blog’dan para kazanmak için sistematik ve planlı bir şekilde gitmeniz yeterli olacaktır. Sizler için tüm alternatif yöntemleri sıralıyoruz…

Blog yazarak evde para kazanmak, günümüzde birçok kişinin aktif olarak yer aldığı bir sistemdir. Blog yazarlığı ile para kazanmak istiyorum diyorsanız, sizler için hazırladığımız rehber içeriği mutlaka inceleyin! İçerikte öğrenecekleriniz şunlardır:

 • Blog yazarak para kazanmanın temelleri
 • Tüm alternatif para kazanma yöntemleri
 • Blog yazarlığı ile ne kadar para kazanabileceğiniz
 • Pratik ipuçları

Hadi detayları incelemeye başlayalım! 🙂

Blog Yaz Para Kazan Nedir?

Blog Yaz Para Kazan Nedir?
Blog Yaz Para Kazan Nedir?

Blog ile para kazanmak için öncelikle sistemin detaylarını öğrenmeniz gerekiyor. Bu konuda yeteri kadar araştırma yaparak ve mevcut para kazanma örneklerini inceleyerek tüm alternatifleri değerlendirebilirsiniz. Bu noktada blog yaz para kazan sistemini açıklamakta yarar bulunuyor…

Blog yaz para kazan, internetten para kazanma özelinde blog sitesi açarak ya da mevcut blog sitesi sahiplerine içerik yazarak para kazanabileceğiniz bir gelir modelidir.

1990’lı yılların sonunda ortaya çıkan blog siteleri, günümüzdeki popülaritesini halen koruyor ve bu alanda içerik ihtiyacı olan kişi sayısı oldukça fazla… Bu nedenle blog yazarak para kazanma fırsatı günümüzde de halen devam etmektedir.

Blog Yazarak Para Kazanılır Mı?

Birçok kişi blog açarak para kazanmak duyumunu aldığında bu sistemden para kazanılıp kazanılamayacağı merak etmektedir. Eğer hala blog yazarak para kazanılır mı diye soruyorsanız, cevabımız evet, kazanılır şeklindedir! 🙂

Blog siteleri, Google Adsense dâhilinde önceden daha fazla kazanç sağlıyordu. Günümüzde reklamcılık maliyetlerinin artması, blog yazan kişi sayısının çoğalması gibi faktörlere bağlı olarak gelir seviyeleri düşmüştür. Ancak hala blog’dan para kazanmak için eşsiz fırsatlar sizi bekliyor!

İçeriğimizin bu kısmına kadar blog yazarak para kazanma nedir sorusunu yanıtladık. Şimdi nasıl para kazanabileceğinize odaklanalım…

Öneri içerik: Para Kazandıran Hobiler

5 Yöntem ile Blog Yazarak Para Kazanmak

Blog Yazarlığı ile Para Kazanma
Blog Yazarlığı ile Para Kazanma

Blog yazarak para nasıl kazanılır diyorsanız temelde yöntemleri 5 grup altında toplayabiliriz. Blog yazarak para kazanmak için aşağıdaki yöntemleri güncel olarak tercih edebilirsiniz:

 1. Ajanslarla çalışmak (freelance)
 2. Blog sitesi açmak
 3. Blogger – WordPress ücretsiz siteler
 4. Medium para kazanma modeli
 5. Diğer yöntemler

Şimdi blog yazarlığı ile para kazanmaya başlamak için bu konuları daha detaylı olarak aktaralım…

1- Ajanslara Blog Yazarak Para Kazanmak

Blog ile para kazanmak için site sahiplerine ya da kendilerine ait portföyü olan ajanslara bağlı bir şekilde çalışabilirsiniz. İster part time ister freelance çalışan olun, günümüzde dijital ajansların artması, sizler için harika kazanç fırsatları doğurmaktadır.

Ajanslara blog yazarak para kazanmak için belirli yöntemler olsa da ilk olarak network oluşturmakla başlayabilirsiniz. Ajanslar aracılığıyla blog’dan para kazanmak için aşağıdaki yöntemler aktif olarak uygulanabilmektedir:

 • Ajanslara mail atarak hizmetlerinizi tanıtın.
 • Linkedin gibi sosyal ağlarda profesyonel bir hesap yaratın.
 • Ajanslarla iletişime geçerek hizmetlerinizin detaylarını sunun.
 • Lokasyon bazlı arama yaparak tüm ajans isimlerine ulaşabilirsiniz. Örneğin “İstanbul dijital pazarlama ajansları” yazarak işletmeleri bulabilir, iletişim bilgileriyle iletişime geçebilirsiniz.

2- Blog Açarak Para Kazanma

Blog yazarak para kazanmak için uzun vadeli fakat en etkili yollardan birisi kendi sitenizi açmaktır. Niş bir konu bularak bu konu üzerine bir blog açıp sonrasında uzmanlığınızı konuşturarak gelir elde edebilirsiniz.

Blog açarak para kazanmak için SEO kavramını bilmeniz ve arama motorlarında nasıl öne çıkacağınızı araştırmanız gerekir. Yeteri kadar ziyaretçiye ulaştığınızda sponsor içerik, Google Adsense, banner reklam gibi farklı yollarla gelir elde etmeye başlayabilirsiniz.

3- Blogger Para Kazanma (WordPress)

Blog ile Para Kazanmak
Blog ile Para Kazanmak

Ücretsiz blog siteleri ile de para kazanılabilir. Ancak bu Blogger ya da WordPress gibi ücretsiz sistemlerde görünür olmanız çok zordur. Bu nedenle para kazanmanız da oldukça zordur. Blogger para kazanma için web sitenizi güncel algoritmalara uygun bir şekilde optimize etmeniz gerekir.

Sonraki aşamada içerik olarak okuyucularınıza hiçbir yerde olmayan bilgileri girmeniz, sizi bir adım öne çıkaracaktır. Bu şekilde blog yazarak para kazanmak için adım atabilir, geliştikçe kazancınızı katlayabilirsiniz.

4- Medium Para Kazanma

Blog yazarak para kazanma siteleri arasında Medium blog sitesi, en iyi örnek olarak verilebilir. Medium, 2012 yılında kurulan, blogçuluk mantığını en iyi şekilde uygulayabileceğiniz bir platformdur. Kaliteli içerikler üreterek abonelik sistemiyle para kazanabilirsiniz.

Sistem ise çok basittir. Belirli popülariteye ulaştığınızda içeriklerinizi kilitleyebilir, sadece ücret ödeyenlerin içeriğinizi okumasını sağlayabilirsiniz. Elbette bu seviyeye gelmek için blog yazarak para kazanmadan önce şu aşamaları tamamlamanız önemlidir:

 • Kaliteli içerik üretmek,
 • Kendi yorumunuz ile oluşturduğunuz içerikleri yayınlamak,
 • Yaratıcı konular bulmak ve en iyi şekilde anlatmak,
 • Tüm bunların sonucunda sizi ciddi bir şekilde takip eden kitleyi yaratmak.

İlginizi çekebilir: Yürüyerek Para Kazanma

5- Blog Yazarak Para Kazanma Yöntemleri [Diğer]

Blogdan Para Kazanmak
Blogdan Para Kazanmak

Blog yazarak para kazanmak için yukarıdaki 4 yöntemi etkili bir şekilde kullanabilirsiniz. Bu başlıkta ise geriye kalan tüm yöntemleri değerlendirebiliriz. Blog yazarlığı ile para kazanmak için yöntemler bunlarla sınırlı olmasa da birçok farklı yolu aynı anda deneyebiliyorsunuz.

Blog ile para kazanmak için aşağıdaki yöntemleri de deneyebilirsiniz:

 • Freelance sitelerde ajans sahipleri, blog sitesi sahipleri vb. tüm işveren kitlesine ulaşabilirsiniz. Örneğin Bionluk üzerinden blog yazarlığı işlerini freelance olarak alabilir, kazanmaya başlayabilirsiniz.
 • Forum siteleri, blog yaz para kazan sisteminin en iyi şekilde işlediği yerler arasında gösterilir. Burada site sahipleriyle etkileşime geçerek iş bağlayabilirsiniz. Türkiye’de ise webmaster forumları arasında R10 ve WmAraci ile bu işe adım atabilirsiniz.

Blog yazarak para kazanma 2024 rehberinde kazanç kaynaklarını açıkladık. Peki, blog yazarak nasıl para kazanılır? İşte yanıtı…

Blog Yazarak Nasıl Para Kazanabilirim?

İster freelance çalışın, ister kendisi sitenizi kurun, ister ajanslarla çalışın… Her halükarda blog ile nasıl para kazanılacağını bilmeniz gerekiyor. Buraya kadar aktardıklarımız, ziyaretçi sayısını yükseltmek ve kitleye ulaşmak ile alakalıydı. Eğer bunu başarabilirseniz blog’dan para kazanmak için birçok alternatif yöntem bulunuyor.

Blog yazarak nasıl para kazanabilirim diyorsanız, aşağıdaki yöntemler size rehberlik edecektir:

 1. Google Adsense
 2. Diğer Reklam Anlaşmaları
 3. Sponsorlu İçerik
 4. Ürün – Hizmet İncelemeleri
 5. Affiliate Marketing (Gelir Ortaklığı)
 6. Ürün – Hizmet Satışı
 7. Blog Satışı
 8. İçerik Pazarlaması

Blog yazarak para kazanmak için temel olarak bu yöntemleri deneyebilirsiniz. Bu yollardan her birisi, ayrı bir para kazanma modelini ifade ederken, mevcut blogların birçoğu Google Adsense üzerinden gelir elde etmektedir.

Blog Yazarak Ne Kadar Para Kazanılır?

Blog Yazarak Para Kazanmak
Blog Yazarak Para Kazanmak

Blog yazarlığı ile para kazanmak istiyorum diyenlerin merak ettiği diğer soruyu yanıtlayalım: Ne kadar para kazanılır? Yanıtımız hazır: Ne kadar para kazanacağınız önceden belli değildir…

Blog’dan ne kadar para kazanacağınız tamamen ziyaretçi sayınıza, takipçi kitlenize, popülaritenize ve alanınızda ne kadar otorite olduğunuza bağlıdır. Eğer niş konu üzerinde otoriter, yüksek ziyaretçiye sahip bir blog siteniz varsa, diğer yöntemlerle beraber aylık geliriniz 50.000 TL’leri bulabilir. Ancak bu rakamlara ulaşmak kolay değildir.

Blog yazarak para kazanmak için başkasına bağlı çalışan olmayı tercih ettiğinizde karşınıza iki seçenek çıkacaktır:

 • Şirkete Bağlı Çalışan Olmak: 15.000 TL – 25.000 TL
 • Freelance Blog Yazarlığı: 10.000+ TL

gibi kazançlara ulaşılabilir. Son olarak hangi blogların para kazandırdığına bakalım…

İlginizi çekebilir: Ödev Yap Para Kazan

BONUS: Hangi Blog Para Kazandırır?

Blog siteleri ile para kazanmak için kendi web sitenizi kurma yolunu tercih ettiğinizde hangi blogların para kazandırdığını merak edeceksiniz. Ancak hangi blog para kazandırır sorusuna önceden yanıt verebilmek zordur.

Bu nedenle kendi uzmanlık alanınız ve ilgi alanınıza göre en iyi içerikleri üreteceğiniz bloglar mutlaka para kazandıracaktır. Her ne kadar rekabet yüksek olsa da aşağıdaki iki sektörde kazançların çok iyi olduğu bilinmektedir:

 • Finans Blogları
 • Sağlık Blogları

Konuyla ilgili kapsamlı bir araştırma yaparak çok daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz. Blog yazarak para kazanma konusu çok kapsamlıdır ve detay içerir.

Sıkça Sorulan Sorular

Blog Yazarlığı ile Para Kazanmak
Blog Yazarlığı ile Para Kazanmak

Blog yazarak para kazanma 2024 rehberimizle ilgili olarak sıkça sorulan soruları yanıtlayalım:

Ücretsiz blog siteleri para kazandırır mı?

Günümüzde ücretsiz blog sitelerinden gelir elde edenler vardır. Ancak domain ve hosting satın alarak kuracağınız blog sitelerine göre kat kat daha zor bir süreçten söz edilebilir. Bu nedenle blogçuluk mantığını ücretsiz sitelerle öğrenmeniz, sonrasında kendi web sitenizi açmanız önerilir.

Blog yazarı olmak için ne yapılmalı?

Blog yazarı olmak için ilk olarak yazma becerilerinizi geliştirmelisiniz. Devamında SEO içerik üreticiliği, blog sitelerinin mantığı gibi konularda eğitimler alabilir, blog yazarlığına adım atabilirsiniz.

Bu Makaleyi Paylaş
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir