Facebook'tan Para Kazanma Yolları 2024: Şartları, Aktif Etme

Facebook’tan Para Kazanma Yolları 2024: Şartları, Aktif Etme

paraci
paraci Kasım 23, 2023
Yayın Tarihi 2023/11/23 at 9:34 AM
Facebook'tan Para Kazanma

Facebook yeni adıyla Meta, sosyal medya ağları içerisinde içerik üreticilerinin belirli kurallar dahilinde seçeneklerini sunarak Facebook’tan para kazanma olanağı sağlamaktadır.

Sosyal medyada içerik üreticisiyseniz Facebook para kazanma yolları birden fazla… İçerik üreticilerinin izleyicilere sunmuş oldukları içeriklerde gösterilen reklamlardan elde edilen gelirlerin %55’i Facebook medya partnerleri olarak bilinen üreticilere verilir.

Facebook’tan para kazanılır mı diye soruyorsanız, detayları sizler için derledik! 🙂

Facebook’tan Nasıl Para Kazanılır?

Facebook'tan Para Kazanmak
Facebook’tan Para Kazanmak

Facebook’tan para kazanmak için ilgili kuruluşun öngördüğü 5 seçenek yer almaktadır. Bu seçenekleri sizler için tek tek inceleyeceğiz.

Videolarınıza reklam eklemek bunlardan sadece birisi. Video içerisine 3 farklı zamanda reklam yerleştirebilirsiniz. Videonun önüne, sonrasına veya içerisine ekleyebileceğiniz reklamlar, izleyenlere gösterilerek sizlerin kazanç elde etmenizi sağlar.

Eğer izleyicileriniz bu reklamları izler ise sizler video içerisindeki reklamlardan para kazanabilirsiniz. Ancak izleyicileriniz videonuzun içerisindeki bulunan reklamları izlemez ve videodan çıkarsa herhangi bir kazancınız olmaz.

Kendi kitlenizi ekran başında tutmayı başarır ve daha fazla kişiye ulaşabilirseniz elde ettiğiniz kazanç artacaktır. Ülkeden ülkeye reklamlar için ödenen ücret değiştiği için CPM oranı yüksek olan ülkelerden izleyici kitlesi elde etmeniz de kazancınızı arttırmanın bir yoludur.

Facebook’tan nasıl para kazanılır sorusunun yanıtı güncel olarak aşağıdaki gibidir:

 1. Videolara Reklam Eklemek
 2. Makalelere Reklam Eklemek
 3. Abonelik Kısa Yolu Eklemek
 4. Markalarla İşbirliği Yapmak
 5. Canlı Videolar ile Para Kazanmak

Facebook’tan para kazanmak için bu alternatifleri detaylı olarak inceleyelim…

Öneri içerik: Instagram ile Para Kazanmak

1- Videolara Reklam Eklemek

Facebook para kazanma yöntemleri için ilk olarak videolara reklam eklemeyi tercih edebilirsiniz. Eğer Facebook içerik politikalarına uygun videolar üretiyorsanız, belirlenen şartları sağlamanız halinde para kazanmaya uygun olabilirsiniz.

Facebook videolarından para kazanmak için belirlenen ilk şart 10.000 takipçisi olan bir sayfaya sahip olmaktır. Bu ise Facebook para kazanmak için kaç takipçi gerekir sorusunun temel yanıtını oluşturur. Video içeriklerinize reklam ekleyerek para kazanabilirsiniz.

2- Makalelere Reklam Eklemek

Facebook'tan Nasıl Para Kazanılır?
Facebook’tan Nasıl Para Kazanılır?

Facebook’tan para kazanmak için videolarla uğraşmak istemiyorsanız ilgili sosyal medya platformu, blog yazarları için de para kazanma modeli üretmiştir. Facebook’tan nasıl para kazanılır diyorsanız, makalelerinize de reklamlar ekleyebiliyorsunuz.

Doğrudan gelir elde etmek için hızlı makaleler özelliğini kullanabilirsiniz. Bu yöntem ile Facebook’tan para kazanma yolunu tercih ederseniz 10 tane makale yazmanız ve incelemeye göndermeniz gerekiyor. Facebook tarafından onaylanmanız halinde artık para kazanabilirsiniz.

3- Abonelik Kısa Yolu Eklemek

Eğer diğer sosyal medya platformlarında popülerseniz, abonelik kısa yolu ekleyerek de para kazanabilirsiniz. Facebook’tan para kazanmak için en etkili yöntemlerden birisi budur. Abonelikler ile çalışmalarınız desteklenirken aynı zamanda para kazanma fırsatı yakalarsınız.

4- Markalarla İşbirliği Yapmak

Facebook’tan para kazanma yolları içerisinde markalarla işbirliği yapmak da bulunuyor. Markalı içerikler, içeriğinizde ödeme karşılığında herhangi bir marka ile anlaşmanız ve buradan para kazanmanız üzerine kurulu bir sistemdir. Facebook kazanç politikasında da markalı içeriklerin önemli bir yeri bulunuyor.

5- Canlı Videolar ile Para Kazanmak

Facebook Para Kazanma
Facebook Para Kazanma

Sosyal medyada canlı yayın açarak para kazanmak, son dönemin popüler yöntemlerinden birisidir. Facebook’tan para kazanmak için de 2024 yılında en etkili yollardan birisi canlı yayın gelirleridir.

Yıldızlar, canlı yayın içerisinde hayranlarınızla bağlantı kurmanızı ve para kazanmanızı sağlıyor. Hayranlarınız sanal bir ürün olan “Yıldızlar” satın alarak bunu size gönderir ve siz de bunları TL bazında kazanca dönüştürebilirsiniz.

Facebook Para Kazanma hakkında detaylı bilgi için ilgili platformun kendi açıklamalarını inceleyebilirsiniz.

Facebook Para Kazanma Şartları Nelerdir?

Facebook’tan para kazanmak istiyorsanız belirli şartları sağlamanız gerekmektedir. Bu şartları sizler için sıralıyoruz.

Facebook para kazanma şartları 2024 yılında aşağıdaki gibidir:

 • Oluşturmuş olduğunuz içeriklerinizi minimum 10.000 takipçiye sahip olan bir sayfada paylaşmalısınız.
 • Son 2 ay içerisinde oluşturmuş olduğunuz 3’er dakika veya daha uzun videolardan en az 1’er dakikalık 30.000 görüntülenme elde etmiş olmanız gerekmektedir.
 • İçeriklerinizin para kazanmaya uygun olması için bu şartları taşıması yeterliyken sizlerin de 18 yaş üstünde olmanız ve Facebook topluluk kurallarını ihlal edecek davranışlarda bulunmamanız gerekmektedir.
 • Facebook’tan para kazanmak için bu özelliğin desteklendiği ülkelerde bulunmanız gerektiğini de unutmayın.

Facebook’tan para kazanılır mı diyorsanız, temel şartlar bu şekilde. Ancak para kazanma yöntemlerine göre bu şartların değişebileceğini unutmayın.

Öneri içerik: Öğrenciler İçin Para Kazanma Yolları

Facebook Para Kazanma Aktif Etme: Nasıl Açılır?

Facebook Üzerinden Para Kazanmak
Facebook Üzerinden Para Kazanmak

Facebook’tan para kazanmak için öncelikle para kazanma özelliğini aktif etmeniz gerekir. Peki, Facebook para kazanma nasıl aktif edilir? İşte yanıtı:

 • Meta Business Suite sayfasını açın.
 • Sol menüde yer alan “Para Kazanma” seçeneğine tıklayın.
 • Kontrol edilmesini istediğiniz sayfayı seçin.
 • Bu kısımda problemler karşınıza çıkacaktır, bunları düzeltin.
 • Sonrasında sayfanızı ya da profilinizi onaya gönderin.
 • Onaylandığı takdirde para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Facebook Beğeni Başına Para Veriyor Mu?

Facebook’tan para kazanmak için sadece yukarıdaki yöntemler geçerlidir. Yani Facebook beğeni başına para vermiyor. Bu nedenle sayfanızın ya da gönderilerinizin beğeni başına para alması söz konusu değildir.

Ancak Facebook reklamcılığı içerisinde beğeni başına para ödemesi yapılabilir. Bu konuda Facebook Ads kuralları geçerli olacaktır.

Facebook Para Kazanma 2024: Ödemeler Nasıl Alınıyor?

Facebook üzerinden bir önceki ay içerisinde elde ettiğiniz gelirleri bulunduğunuz ayın 20-21 civarlarında ödeme alabilirsiniz. Ödeme almak için ise minimum 100 $ bakiyeye ulaşmış olmanız gerekmektedir.

Ödeme alacak içerik üreticilerinin yaşadıkları ülke fark etmeksizin ödemeleri sadece ABD Doları ($) cinsinden yapılır. Ödemelerinizi PayPal veya banka hesabınız aracılığı ile alabilirsiniz ancak ödemeler uluslararası bir şekilde gerçekleştiği için paranın hesabınıza gelmesi birkaç iş günü sürebilmektedir.

Maalesef ki ülkemizde PayPal’ın hizmet vermemesi nedeni ile sadece banka hesabınıza ödeme alabilirsiniz. Ne kadar görüntülenme, izlenme ve kazanç sağladığınız gibi birçok istatistiği de Facebook İçerik Stüdyosu sayesinde ulaşabilirsiniz.

Facebook’tan Para Kazanmak: Ne Kadar Kazanılır?

Facebook ile Para Kazanma
Facebook ile Para Kazanma

İçerik üreticileri için net bir kazanç miktarı bulunmamakta ve birçok etkene göre bu miktar değişebilmektedir. İçeriklerinizin hangi ülkedeki kullanıcılar tarafından görüntülendiği kazanç miktarınızı önemli oranda etkilenmektedir.

Ayrıca videolarınızı görüntüleyen kişilerin en az 1 dakika boyunca videonun içerisinde kalması gerekmektedir aksi taktirde video içerisinde izleyicinin karşısına reklam çıkmayacak ve sizlere bir kazancı olmayacaktır. Kazancımız normal görüntülenmeler yerine 1 dakikadan fazla izleyen kişilerin görüntülenmeler göre artıp azalmaktadır.

Doğal olarak Facebook’tan para kazanma yöntemleri arasında hangisini tercih ettiğinize göre kazancınız değişiyor. Günümüzde Facebook kullanıcıları arasında 100 $ kazanan da vardır, 10.000 $ kazanan da… Açıkçası bu biraz size bağlı.

İlginizi çekebilir: Para Kazandıran Uygulamalar

Abonelikler ile Facebook Para Kazanma

Facebook’tan para kazanmak için  yayın açtıktan sonra bir kitle elde ettiğinizde belirli şartları sağlıyorsanız, sayfanız Facebook tarafından davet edilir ve sizlerde izleyicilerinizin sizleri desteklemesi için bu özelliği aktif hale getirebilirsiniz.

Yayıncıyı tek seferlik destekleyebilecekleri gibi isterse izleyiciler yayıncıyı uzun süre desteklemek için her ay tekrar eden abonelik de satın alabilirler. Abonelik satın alan destekçiler için rozetler ve özel içerikler gibi birçok farklı avantaj bulunmaktadır.

Facebook Üzerinden Para Kazanmak: Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Facebook’tan para kazanmak için bazı unsurlara dikkat etmeniz gerekiyor. İçerik üreticilerinin bu konuda en çok karşılaştığı sorunlardan birisi içeriğinin veya yayınının küfür, argo ve cinsellik gibi faktörler içermesinden dolayı para kazanmalarının devre dışı bırakılmasıdır.

Sayfanız ilk birkaç hatanızda uyarılmakta ve bunları yapmaya devam ettiğiniz taktirde incelemeye alınıp gereken yapılmaktadır. Eğer sayfanızın tüm kurallara uyduğunuz halde kapatıldığını veya ihlal yediğini düşünüyorsanız bunu Facebook destek ekibine ulaşarak çözüme ulaştırabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Facebook’tan Nasıl Para Kazanılır?

Facebook’tan para kazanma yöntemleri ile ilgili sıkça sorulan sorular şu şekildedir:

Facebook’tan nasıl para kazanılır?

Güncel olarak Facebook’tan para kazanmak için aşağıdaki yöntemlere sahipsiniz:
– Video Reklamları
– Makale Reklamları
– Abonelikler
– Marka İşbirlikleri
– Canlı Yayın

Facebook ödeme nasıl alınır?

Facebook’tan ödeme almak için banka hesabınızın ya da PayPal hesabınızın olması gerekir. Ülkemizde PayPal yasak olduğundan dolayı sadece banka hesabı aracılığıyla ödemeler alınabilmektedir.

Facebook’tan para kazanma yollarını sizlerle paylaştık. Facebook’tan nasıl para kazanılır artık biliyorsunuz. Paraci.net sizler için İnternetten Para Kazanma fikirlerini sunmaya devam ediyor, bizi takipte kalın.

Bu Makaleyi Paylaş
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir