Facebook’tan Para Kazanma Yolları – 2022

paraci
paraci Haziran 17, 2022
Yayın Tarihi 2022/06/18 at 9:18 AM
Facebook'tan Para Kazanma

Facebook yeni adıyla Meta, sosyal medya ağları içerisinde içerik üreticilerinin belirli kurallar dahilinde içeriklerini sunarak Facebook’tan para kazanma olanağı sağlamaktadır. İçerik üreticilerinin Facebook’ta para kazanmak için birçok yolu bulunmaktadır. İçerik üreticilerinin izleyicilere sunmuş oldukları içeriklerde gösterilen reklamlardan elde edilen gelirlerin %55’i Facebook medya partnerleri olarak bilinen üreticilere verilir.

Videolarınızın içerisine 3 farklı zamanda reklam yerleştirebilirsiniz. Videonun önüne, sonrasına veya içerisine ekleyebileceğiniz reklamlar, izleyenlere gösterilerek sizlerin kazanç elde etmenizi sağlar. Eğer izleyicileriniz bu reklamları izler ise sizler video içerisindeki reklamlardan para kazanabilirsiniz. Ancak izleyicileriniz videonuzun içerisindeki bulunan reklamları izlemez ve videodan çıkarsa herhangi bir kazancınız olmaz. Kendi kitlenizi ekran başında tutmayı başarır ve daha fazla kişiye ulaşabilirseniz elde ettiğiniz kazanç artacaktır. Ülkeden ülkeye reklamlar için ödenen ücret değiştiği için CPM oranı yüksek olan ülkelerden izleyici kitlesi elde etmeniz de kazancınızı arttırmanın bir yoludur.

Facebook İçerik Üreticisi Olarak Para Kazanmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Facebook’tan para kazanmak istiyorsanız belirli şartları sağlamanız gerekmektedir. Oluşturmuş olduğunuz içeriklerinizi minimum 10.000 takipçiye sahip olan bir sayfada paylaşmalısınız. Son 2 ay içerisinde oluşturmuş olduğunuz 3’er dakika veya daha uzun videolardan en az 1’er dakikalık 30.000 görüntülenme elde etmiş olmanız gerekmektedir. İçeriklerinizin para kazanmaya uygun olması için bu şartları taşıması yeterliyken sizlerin de 18 yaş üstünde olmanız ve Facebook topluluk kurallarını ihlal edecek davranışlarda bulunmamanız gerekmektedir. Facebook’tan para kazanmak için bu özelliğin desteklendiği ülkelerde bulunmanız gerektiğini de unutmayın.

İçerik Üreticisi Olarak Ödemelerimizi Nasıl Alabiliriz?

Facebook üzerinden bir önceki ay içerisinde elde ettiğiniz gelirleri bulunduğunuz ayın 20-21 civarlarında ödeme alabilirsiniz. Ödeme almak için ise minimum 100$ bakiyeye ulaşmış olmanız gerekmektedir. Ödeme alacak içerik üreticilerinin yaşadıkları ülke fark etmeksizin ödemeleri sadece ABD Doları ($) cinsinden yapılır. Ödemelerinizi PayPal veya banka hesabınız aracılığı ile alabilirsiniz ancak ödemeler uluslararası bir şekilde gerçekleştiği için paranın hesabınıza gelmesi birkaç iş günü sürebilmektedir. Maalesef ki ülkemizde PayPal’ın hizmet vermemesi nedeni ile sadece banka hesabınıza ödeme alabilirsiniz. Ne kadar görüntülenme, izlenme ve kazanç sağladığınız gibi birçok istatistiği de Facebook İçerik Stüdyosu sayesinde ulaşabilirsiniz.

Facebook İçerik Üreticisi Olarak Ne Kadar Kazanç Sağlayabiliriz?

İçerik üreticileri için net bir kazanç miktarı bulunmamakta ve birçok etkene göre bu miktar değişebilmektedir. İçeriklerinizin hangi ülkedeki kullanıcılar tarafından görüntülendiği kazanç miktarınızı önemli oranda etkilenmektedir. Ayrıca videolarınızı görüntüleyen kişilerin en az 1 dakika boyunca videonun içerisinde kalması gerekmektedir aksi taktirde video içerisinde izleyicinin karşısına reklam çıkmayacak ve sizlere bir kazancı olmayacaktır. Kazancımız normal görüntülenmeler yerine 1 dakikadan fazla izleyen kişilerin görüntülenmeler göre artıp azalmaktadır.

Facebook Abonelikleri Sayesinde Nasıl Kazanç Elde Edilir?

Facebook’tan para kazanmak için  yayın açtıktan sonra bir kitle elde ettiğinizde belirli şartları sağlıyorsanız, sayfanız Facebook tarafından davet edilir ve sizlerde izleyicilerinizin sizleri desteklemesi için bu özelliği aktif hale getirebilirsiniz. Yayıncıyı tek seferlik destekleyebilecekleri gibi isterse izleyiciler yayıncıyı uzun süre desteklemek için her ay tekrar eden abonelik de satın alabilirler. Abonelik satın alan destekçiler için rozetler ve özel içerikler gibi birçok farklı avantaj bulunmaktadır.

Facebook Üzerinden Para Kazanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Facebook’tan para kazanmaya başladıysanız bunun sürekliliğini sağlamak için dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. İçerik üreticilerinin bu konuda en çok karşılaştığı sorunlardan birisi içeriğinin veya yayınının küfür, argo ve cinsellik gibi faktörler içermesinden dolayı para kazanmalarının devre dışı bırakılmasıdır. Sayfanız ilk birkaç hatanızda uyarılmakta ve bunları yapmaya devam ettiğiniz taktirde incelemeye alınıp gereken yapılmaktadır. Eğer sayfanızın tüm kurallara uyduğunuz halde kapatıldığını veya ihlal yediğini düşünüyorsanız bunu Facebook destek ekibine ulaşarak çözüme ulaştırabilirsiniz.

Facebook Üzerinden Para Kazanma yollarını sizlerle paylaştık siz de Facebook’tan para kazanma üzerine düşüncelerinizi yorumlarda belirmeyi unutmayın. Paraci.net sizler için İnternetten Para Kazanma fikirlerini sunmaya devam ediyor bizi takipte kalın.

Bu Makaleyi Paylaş
Yorum Yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir