Öğrenciler İçin Para Kazanma Yolları 2024: Üniversite, Lise!

Öğrenciler İçin Para Kazanma Yolları 2024: Üniversite, Lise!

paraci
paraci Kasım 24, 2023
Yayın Tarihi 2023/12/01 at 8:48 AM
Öğrenciler için Para Kazanma Fikirleri

Türkiye’de öğrencilerin birçoğu ekonomik zorluklarla karşılaşmamak için aynı zamanda ek gelir yaratmayı düşünüyor. Günümüzde öğrenciler için para kazanma yolları çok çeşitlidir.

Bu içerikte “öğrenciyim nasıl para kazanabilirim” diyen kişiler için farklı iş fikirleri bulacaksınız. Öğrenci para kazanma yolları listesinde yer alan işler için ağırlıklı olarak interneti kullanacaksınız. Ortaokul, lise, üniversite öğrencileri bu işleri rahatlıkla yapabilir…

Home office, freelance ve tam zamanlı iş fikirleri için listemizin devamını inceleyin. Öğrenciyken para kazanmak hakkındaki rehber içeriğimiz sizlerle…

Öğrenciyim Nasıl Para Kazanabilirim?

Öğrenciyim Nasıl Para Kazanabilirim?
Öğrenciyim Nasıl Para Kazanabilirim?

Öğrenciler için para kazanma yolları, ilgili kişilerin becerilerine göre değişiklik gösterebilir. Günümüzde internetin yaygın olarak kullanılmasıyla birlikte para kazanma yöntemlerinde de değişiklikler meydana geldi.

Artık basit işlerle kısa sürelerde iyi kazançlar elde edebiliyorsunuz. Öğrenciler için internetten para kazanma yolları da bu kapsamda oldukça fazla. Anket doldurarak, reklam izleyerek, hatta oyun oynayarak bile para kazanabilirsiniz.

Güncel iş fikirleri listemizde becerilerinizi dikkate alarak tercihte bulunmanız önemlidir. Öğrenci para kazanma yolları listemizi detaylı olarak inceleyelim…

Öğrenciler İçin Para Kazanma Yolları 2024: Güncel İş Fikirleri!

Öğrenciyken para kazanmak birçok kişinin hayali… Tam zamanlı bir iş bulmak elbette çözüm olabilir, ancak okul hayatı ile beraber iş hayatını sürdürmek zor olacaktır.

Bu nedenle evden para kazanmak öğrenciler için büyük avantajlar sağlıyor. Bu içerikte sizlere basit bir şekilde para kazanabileceğiniz iş fikirlerini sunacağız.

Öğrenciler için para kazanma yolları 2024 yılında aşağıdaki gibidir:

 1. Fotoğraf Satmak
 2. İkinci El Eşya Satışı
 3. Kripto Paralar
 4. Online Kurs Vermek
 5. YouTube Kanalı Açmak
 6. Ders Notu Satmak
 7. Sosyal Medya Editörü Olmak
 8. Anket Doldurmak
 9. Twitch Para Kazanma
 10. Oyun Oynayarak Para Kazanma
 11. Web Tasarımı Yapmak
 12. Ödev Yapmak
 13. Makale Yazarlığı
 14. Blogger Olmak
 15. Garson Olmak

Öğrencilerin para kazanma yolları bunlarla sınırlı değildir. Özellikle 18 yaşından küçükler için para kazanma yolları direkt olarak internet ile gerçekleşiyor. Hadi, listemizi detaylı olarak inceleyelim! 🙂

Öneri içerik: Instagram’dan Para Kazanmak

1- Fotoğraf Satmak

Öğrenciyken Para Kazanmak
Öğrenciyken Para Kazanmak

Son zamanlarda oldukça popüler bir hale gelen fotoğraf satıcılığı sayesinde kazanç elde etmeniz çok kolaydır. Çekmiş olduğunuz tüm fotoğrafları birbirinden farklı fotoğraf sitelerine yükleyerek şirketlerin ve kurumların fotoğrafınızı tercih etmesini bekleyebilirsiniz.

Öğrenciler için para kazanma yollarından birisi olan fotoğraf satmak, yüksek kazanç elde edebileceğiniz bir iş modelidir. Günümüzde fotoğraf satarak para kazandıran uygulamalar da çok fazladır.

 • Kazanç: Fotoğraf satışıyla aylık 2.500 TL ek gelir elde edebilirsiniz.

2- İkinci El Eşya Satışı

Öğrenci para kazanma yolları arasında ikinci el eşya satışı da sayılabilir. Kullanmadığınız eşyaları satarak gelir elde edebilirsiniz.

Evet yanlış duymadınız online alım ve satım işlemleri gerçekleştirerek kazanç elde edebilirsiniz. Öğrenciler için para kazanma yollarından bir tanesi olan 2.el eşya satışı ile gelir elde edin. Bunu daha sonra alım – satım işine de dönüştürebilirsiniz.

 • Kazanç: Letgo, Dolap gibi uygulamalar ile ayda 5.000 TL gelir elde edebilirsiniz.

3- Kripto Paralar

Öğrenciyken para kazanmak ve bunu biraz risk alarak yapmak istiyorsanız kripto paraları deneyebilirsiniz. Ancak belirli bir miktarda yatırım gerektirdiği ve riskli olduğu için dikkatli olmanız önerilir.

Yatırımsız bir şekilde kazanç elde etmenize de olanak tanıyan Kripto sitelerine üye olarak kazanmaya başlayın. Kripto sitelerindeki coinler ve Bitcoin ile ilgili araştırmalar yaparak bu piyasadan kazanç elde edebilirsiniz. Bedava kripto para kazanabileceğiniz uygulamalar da mevcuttur.

Yapmanız gereken tek şey kripto sitelerine üye olarak size yüksek kazançlar sağlayacak Kripto paralardan alıp fiyatların yükselmesini beklemek olacaktır. Öğrenciler için para kazanma yolları içerisinde kripto paralar riskli fakat güzel kazanç getiren bir iştir.

 • Kazanç: Kripto siteleri ile yatırdığınız paranın en az 10 katını bile kazanmanız mümkündür. Coinler ne kadar çok yükselirse o kadar çok kazanç elde edebilirsiniz.

Öneri içerik: Çeviri Yap Para Kazan

4- Online Kurs Vermek

Öğrenciler İçin Para Kazanma Yolları
Öğrenciler İçin Para Kazanma Yolları

Öğrenciyim nasıl para kazanabilirim diyorsanız, farklı bir öneri sunalım: Online kurs verin!

İyi olduğunuzu düşündüğünüz herhangi bir alan ve dalda kurs verebilirsiniz. Özellikle ortaokul seviyesindeki çocukların eğitim konusundaki ihtiyaçlarını düzenli bir şekilde giderirseniz yüksek kazançlar elde edebilirsiniz. Öğrenciler için para kazanma yolları arıyorsanız bir örnek yardımıyla anlatalım…

Örneğin matematikte iyi iseniz özel ders vermeye başlayabilirsiniz. Ek olarak çocuklarla iletişim kurmaya yönelik dergi ve kitaplar okuyup kendinizi geliştirdikten sonra bu işten yüksek kazançlar elde edebilirsiniz.

 • Kazanç: Özel ders niteliğinde online kurslar düzenleyerek aylık 20.000 TL gibi rakamlara ulaşabilirsiniz.

5- Öğrenciler İçin Para Kazanma Uygulamaları: YouTube Kanalı!

Öğrencilerin para kazanma yolları bunlarla sınırlı değil. İnterneti etkin bir şekilde kullanıyorsanız uygulamalardan da faydalanabilirsiniz. Elbette öğrenciler için para kazanma yollarından birisini YouTube kanalı açmak oluşturuyor.

Eğlenceli ve ilgi çekici videolar düzenleyerek YouTube kanalı açtığınız zaman bu platform üzerinden kazanç elde edebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey bir YouTube kanalı açmak ve ilgi çekici videolar yayınlamak olacaktır.

 • Kazanç: YouTube ile ayda 10.000 TL kazanan da mevcuttur, 20.000 TL kazanan da… Geliriniz tamamen popülaritenize bağlıdır.

Öneri içerik: Evden Para Kazanmak İstiyorum

6- Öğrenciler İçin Evde Para Kazanmak: Ders Notu Satmak

Öğrenciler için para kazanma yolları arasında ders notu satmakta sayılabilir. Eğer derslerinizi sıkı bir şekilde takip ediyorsanız ve iyi bir not düzenine sahipseniz, bunları satarak gelir elde edebilirsiniz.

Üniversite derslerinde tuttuğunuz notları temize alarak bir alt sınıflara veya dersten kalan öğrencilere satıp para kazanabilirsiniz. Hangi derste Bilgili ve yetenekli iseniz bu ders ile ilgili notlar çıkararak bu notları satabilirsiniz.

İPUCU: Notlarınızı kırtasiyeye satmak yerine diğer öğrencilere doğrudan satın. Böylece geliriniz daha fazla olacaktır.

 • Kazanç: Not satışı yaparak ayda 5.000 TL’lere varan kazançlar elde edebilirsiniz.

7- Sosyal Medya Editörü Olmak

Sosyal Medya Editörü Olmak
Sosyal Medya Editörü Olmak

Öğrenciyken para kazanmak için illaki tam zamanlı bir iş gerekmez. Sizleri part time ya da home office çalışabileceğiniz bir iş ile tanıştırmak istiyoruz: Sosyal Medya Editörlüğü! Öğrenciler için para kazanma yolları arasında interneti etkin bir şekilde kullanmak, önemlidir.

Çeşitli e-ticaret siteleri ve web sitelerine editör olarak yüksek kazançlar elde edebilirsiniz. Bu iş için yapmanız gereken tek şey sitelerle anlaşarak site editörlüğünü yapmaya başlamak olacaktır.

İçerik paylaşarak ve düzenlemeler yaparak yüksek kazançlar elde edebilirsiniz. Ayrıca içerik üreticiliği noktasında kendinizi geliştirerek daha fazla kazanabilirsiniz.

 • Kazanç: Sosyal medya ve blog sitelerinde editörlük yaparak 5.000 TL kazanç elde edebilirsiniz.

Öneri içerik: Dizi İzleyerek Para Kazanma

8- Öğrencilerin Para Kazanma Yolları: Anket Doldurmak

Öğrenciler için para kazanma yolları arasında basit bir iş istiyorsanız, anket doldurarak para kazandıran uygulamaları denemelisiniz!

Çeşitli anketler doldurarak kazanç sağlayabilirsiniz. Bu konu ile ilgili dikkat etmeniz gereken tek şey güvenilir siteler bulmak olacaktır. Google Ödüllü Anketler, Swagbucks, Yandex Toloka bunlardan sadece bazıları…

 • Kazanç: Doldurduğunuz anket sayısına göre değişmekle birlikte aylık 500 TL gelir elde edebilirsiniz.

Öneri içerik: Anket Doldurarak Para Kazandıran Siteler

9- Twitch Para Kazanma

Sosyal medyayı seviyorum ve içerik üretmeyi seviyorum diyorsanız Twitch ile şimdi tanışın! Öğrencilerin para kazanma yolları arasında Twitch de yer alır.

Twitch programı canlı yayın programı olduğu için ortaklık kurarak kazanç sağlayabilirsiniz. İzleyici ve takipçi kitlesini arttırarak gelirinizi kendiniz belirleyebilirsiniz. Öğrenciler için para kazanma yolları Twitch için harika fırsatlar sağlar.

Twitch kullanarak reklam odaklı canlı yayınlar açtığınız zaman çeşitli reklamlar alabilirsiniz. Öğrenci para kazanma yöntemleri arasında yer alan Twitch ile aldığınız her reklam sizlere daha çok kazanç sağlayacaktır.

 • Kazanç: Bu platform üzerinden aylık en az 2.500 TL kazanç elde edebilirsiniz.

10- Oyun Oynayarak Para Kazanma

Öğrenciler için internetten para kazanma yolları saymakla bitmez! Bunlardan birisi elbette oyun oynamaktır.

Oyun salonlarında keyifli vakitler geçirmeyi seviyorsanız bu oyunlardan kazanç elde edebilirsiniz. Hem eğlenip hem de kazanç elde etmenizi sağlayan sayısız oyun bulunmaktadır.

Çeşitli oyunlar oynayarak oyunlardaki itemleri satabilirsiniz. Bazı oyunlar puan sistemi ile kazanç sağlamanızı kolaylaştırıyor. Öğrenciler için para kazanma yolları arasında en eğlenceli yöntem budur.

 • Kazanç: Birden fazla oyunu aynı anda oynayarak aylık 10.000 TL – 15.000 TL bandında gelir elde edebilirsiniz.

Öneri içerik: Oyun Oynayarak Para Kazanma

11- Web Tasarımı Yapmak

Öğrenciler İçin İnternetten Para Kazanma Yolları
Öğrenciler İçin İnternetten Para Kazanma Yolları

Ortaokul, lise, üniversite öğrencileri! Web tasarımı ile ilgileniyorsanız kendinizi daha da geliştirerek para kazanabilirsiniz. Web sitesi tasarlamak, günümüzde çok iyi bir kazanç kapısıdır.

Herhangi bir internet sitesine sahip olmak isteyen bireylerden tutun kurum ve şirketlere kadar herkes için vazgeçilmez bir seçenek olan web siteleri kazancınızı katlamanızı sağlayacaktır. Öğrenciler için para kazanma yolları web tasarımı için şu çalışma fırsatlarını sağlar: Freelance, Tam Zamanlı, Part Time, Home Office çalışma…

 • Kazanç: Web tasarımı yaparak aylık 20.000 TL kazanabilirsiniz.

12- Öğrenci Para Kazanma Yolları: Ödev Yapmak

Not satışına ek olarak farklı bir önerimiz daha var: Başka öğrencilerin ödevlerini yapmak!

Öğrenci para kazanma yolları arasında ödev yapmak, güncelliğini yitirmeyen ve her zaman popüler olan bir iş. Evden para kazanmak öğrenciler için önemliyken birçok öğrenci bunu ödev yaparak gerçekleştiriyor. Öğrenciler için para kazanma yolları arasında ödev yapmayı detaylı olarak anlatalım…

Kendi alanınızda veya başka alanlara ait ödevleri yaparak bol kazançlar elde edebilirsiniz. Üniversitelerde tez (basit ödevler) yazdırmak istenen öğrenciler ile anlaşarak basit ve orta düzey tezleri hazırladıktan sonra para kazanabilirsiniz.

 • Kazanç: Ödev yaparak aylık 10.000 TL gibi kazançlara ulaşabilirsiniz.

13- Makale Yazarlığı

Öğrencilerin para kazanabileceği işler arasında metin yazarlığı (makale) da bulunuyor. SEO uyumlu içerik üreterek para kazanabilirsiniz. İçerik ihtiyacı, web siteleri başta olmak üzere tüm dijital platformlarda giderek artıyor.

Siz de makale yazarı olarak öğrenciler için para kazanma yollarına giriş yapabilirsiniz. Güncel ücretler ise oldukça iyi durumda…

 • Kazanç: Metin yazarlığı günümüzde 100 kelimesi 10 TL ortalama olarak ücretlendirilir. Yazdığınız kelime sayısına göre değişmekle birlikte aylık 10.000 TL kazanabilirsiniz.

Öneri içerik: Makale Yazarak Para Kazanmak

14- Öğrenciler İçin İnternetten Para Kazanma Yolları: Blog Açmak!

Öğrenciler için para kazanma yollarına devam edelim. Blog açmak, eskisi kadar popüler olmasa da hala güzel kazançlar sağlayabiliyor. Kendinize özel niş bir alan seçerek kazanmaya başlayabilirsiniz.

Blog açarak para kazanmak için SEO, dijital pazarlama, arama motoru çalışma sistemi gibi konuları araştırın. Bu konularda kendinizi geliştirerek Google Adsense üzerinden gelir elde edebilirsiniz.

 • Kazanç: Aylık iyi bir ziyaretçi rakamına ulaştığınızda 5.000 TL gibi kazançlarla başlayabilirsiniz.

15- Garson Olmak

Garson Olmak
Garson Olmak

Biraz da gerçek hayattaki işlere odaklanalım… 🙂 Klasik fakat etkili bir önerimiz daha var: Garson olmak!

Öğrenciler için para kazanma yolları araştırıyorsanız, günlük yevmiye usulü çalışabileceğiniz garson olmayı mutlaka deneyin. Ayrıca part time ya da saatlik işler olarak da değerlendirebileceğiniz garsonluk, en kolay para kazanabileceğiniz bir iş.

 • Kazanç: Saatlik garson kazancı ortalama olarak 75 TL – 150 TL arasında değişmektedir.

Öneri içerik: Facebook’tan Nasıl Para Kazanılır?

Öğrenci Para Kazanma Yolları: Tam Liste!

Yukarıdaki listede öğrenciler için para kazanma yolları açısından 15 iş fikri sıraladık! Bu işleri becerilerinize göre yapabilir, hemen başlayarak kazanabilirsiniz. Bu başlıkta öğrenci para kazanma yollarını tam liste halinde sunacağız…

Öğrencilerin para kazanma yolları aşağıdaki gibi sıralanabilmektedir:

Kitap SatışıPara Kazanma Uygulamaları
Çocuk BakıcılığıSeslendirme Yapmak
Çağrı Merkezinde ÇalışmakYazılım İşleri
Barista OlmakHayvan Bakıcılığı
Çevirmenlik YapmakVeri Analizi Yapmak
Grafik Tasarım İşleriSanal Asistanlık
Kurye OlmakYönetici Danışmanlığı
Influencer OlmakE-Ticaret
Mail Okuyarak Para KazanmakReklam İzleyerek Para Kazanmak
Yorum Yaparak Para KazanmakPart Time İşler
Öğrencilerin Para Kazanabileceği İşler

BONUS: 18 Yaşından Küçükler İçin Para Kazanma Yolları

Öğrenciler için para kazanma yolları ve yöntemleri sadece 18 yaşından büyükler için geçerli değildir. 18 yaşından küçükler de becerilerine göre çeşitli işleri yaparak gelir elde edebilirler. Burada da temel kullanacağınız araç internet olacaktır.

18 yaşından küçükler için para kazanma yolları şu şekildedir:

 • Freelance: Freelance olarak çalışabilir ve gelirinizi kendiniz belirleyerek kazanç elde edebilirsiniz. Metin yazarlığı, yazılım geliştirmek, web tasarımı, grafik tasarımı, veri analizi gibi birçok işi freelance sistemi içerisinde yapabilirsiniz.
 • Home Office: Aynı zamanda stajyer ya da farklı statülerde herhangi bir şirkete bağlı olarak home office çalışan olabilirsiniz. Sosyal medya editörlüğü, SEO makale yazarlığı, dijital pazarlama gibi çeşitli iş kolları mevcuttur.

Öğrencilerin İçin İnternetten Para Kazanma Yollarını Seçerken Dikkat Edilecekler Nelerdir?

Öğrenciler İçin Para Kazanma Yolları
Öğrenciler İçin Para Kazanma Yolları

Öğrenciler için para kazanma yollarını sizler için listeledik. Bu içerikte yer alan işleri gerçekleştirirken bazı unsurlara dikkat etmeniz gerekiyor. Şimdi dikkat etmeniz gereken faktörleri inceleyelim:

 • Freelance çalışma sistemini tercih ederseniz Bionluk ya da Fiverr gibi güvenilir aracı kuruluşlar aracılığıyla çalışın. Bu şekilde ödeme alma garantisini elde edebilirsiniz.
 • Yapacağınız işlerde becerilerinizi dikkate alın. Becerilerinizi aşan işler için zorlanmanız olasıdır.
 • Fiyatlandırma noktasında piyasaya uygun hareket edin. Örneğin metin yazarlığı için piyasa 10 TL ise, siz 20 TL fiyat biçerek iş kaybı yaşamayın.
 • Kendinizi sürekli olarak geliştirin. Grafik tasarım ile ilgileniyorsanız web tasarım gibi işinizle alakalı farklı alanlara da yönelebilirsiniz. Bu şekilde daha fazla kazanırsınız.
 • Öğrenciler için para kazanma yollarında uygulamalardan da bahsettik. Bu uygulamalardan sadece güvenilir olanları tercih edin.

İlginizi çekebilir: Para Kazandıran Siteler 2024

Sıkça Sorulan Sorular

Öğrenciyken Para Kazanma Yolları

Öğrenciyken para kazanmak isteyen kişilere güvenilir tüm iş fikirlerini sunduk. Şimdi sıkça sorulan soruları değerlendirelim:

Üniversitede okurken nasıl para kazanılır?

Üniversitede okuyan bir öğrenciyseniz ve para kazanmak istiyorsanız freelance ya da home office işlere yönelebilirsiniz. Basit işlerden başlayarak gelirinizi artırabilmeniz mümkündür.

Öğrenciler ek iş yaparak ne kadar kazanabilir?

Kazanç rakamları tamamen yapacağınız iş ile alakalıdır. Becerilerinize göre birden fazla işi aynı anda yaparak aylık 20.000 TL gibi rakamlara ulaşabilirsiniz.

Bu Makaleyi Paylaş
2 Comments
 • makaleleri otomatik ve kolay bir şekilde yeniden yazmak için bir araç mı arıyorsunuz? Gelin ve finansman tahmininize uyarlanmış çeşitli lisanslar sağlayan content adresindeki internet mağazalarını ziyaret edin.

 • Gerçek beceriler gerektirmesine ek olarak, metin yazmak sıkıcıdır ancak content size eşlik eder ve size cevaplar sunar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir