Evden Makale Yazarak Para Kazanmak 2024: Güncel 10+ Site!

Evden Makale Yazarak Para Kazanmak 2024: Güncel 10+ Site!

paraci
paraci Kasım 25, 2023
Yayın Tarihi 2023/11/29 at 5:26 PM
Evden Makale Yazarak Para Kazanmak

Evde oturduğunuz yerden kolay bir şekilde para kazanmak ister misiniz? O halde evden makale yazarak para kazanmak ile alakalı sizlere hazırladığımız rehber içerik ile tanışın!

Evde yazı yazarak para kazanmak, birçok kişinin hayali konumunda. Makale yaz para kazan siteleri ise gün geçtikçe artmakta… Bunlardan hangileri güvenilir? Sizler için güncel listeyi hazırladık!

Metin yazarlığı yaparak para kazanmak için basit işlerle başlayıp, işinizin kapsamını genişletebilirsiniz. Makale yazarak ne kadar para kazanılır? İşte detaylar…

Makale Yaz Para Kazan Sistemi Nedir?

Makale Yaz Para Kazan Sistemi Nedir?
Makale Yaz Para Kazan Sistemi Nedir?

İçeriğimizin girişinde de söylediğimiz gibi evden makale yazarak para kazanmak mümkündür. Bazı kategorilerde yazarlık uzmanlık gerektirse de blog içerikleri başta olmak üzere dijital içeriklerde bu biraz daha esnetilebiliyor.

Daha önce hiç yazarlık yapmadıysanız üzülmeyin! Konuyla ilgili basit eğitimleri tamamlayarak çalışmaya başlayabiliyorsunuz. Makale yaz para kazan sistemi, genel anlamda dijital içerikler başta olmak üzere kelime başına ücret aldığınız ve tamamen freelance (evden) çalışabileceğiniz bir sistemdir.

Daha önce hiç yazarlık yapmayan kişiler de konuları araştırıp bilgi sahibi olarak makale yazarlığına bir yerden başlayabilir. İnternette makalelerinizi yazmanıza ve satmanıza olanak tanıyacak birbirinden farklı içerik sistemi ve platform bulunmaktadır. Makale yazarak para kazanma sitelerini sizler için açıklayalım…

Öneri içerik: Öğrenciler İçin İnternetten Para Kazanma Yolları

Evden Makale Yazarak Para Kazanma Siteleri

Makale yazarak para kazanılır mı diye soruyorsanız, cevabımızı baştan söyleyelim! Evet, evden yazı yazarak para kazanmak mümkündür. Bunun için freelance çalışabilir ya da home office olarak bir şirkete bağlı olarak da çalışabilirsiniz.

Evden çalışma düzenine geçerken makale yaz para kazan siteleri sizin yardımınıza koşacaktır. Güncel olarak makale yazarak para kazanma siteleri aşağıdaki gibidir:

 1. Bionluk
 2. Upwork
 3. Fiverr
 4. R10.net
 5. İçerik Bulutu
 6. icerikler.com
 7. icerik.net
 8. makaleyaz.net
 9. Freelancer
 10. armut.com

Bu platformlarda aynı zamanda İngilizce makale yazarak para kazanmak da mümkündür. O halde makale yaz para kazan sisteminin detaylarına inelim! 🙂

1- Bionluk

Bionluk, SEO uyumlu makale yazarlığı başta olmak üzere çeşitli kategorilerde freelance çalışabileceğiniz bir sitedir. Makale yazarak para kazanma siteleri içerisinde de %100 Türk yapımı olarak güvenilir bir şekilde yıllardır hizmet veriyor.

Bionluk ile yapabileceğiniz bazı işler: içerik yazarlığı, editörlük, web site tasarımları ve logo tasarımları şeklinde çeşitlilik göstermektedir. Eğer Türk makale yazma siteleri arıyorsanız, Bionluk ile başlayabilirsiniz. Son dönemde sipariş alt limitinin 100 TL olması, freelance makale yazarlarının iyi miktarlar kazançlar sağlamasına neden oluyor.

 • Kazanç: Freelance çalışma sistemi olduğundan dolayı kazancınızı kendiniz belirlersiniz. Düzenli bir çalışmayla aylık 15.000 TL – 20.000 TL arasında gelir elde edebilirsiniz.

2- Makale Yazarak Para Kazanmak: Upwork

Upwork Makale Yazarak Para Kazanma
Upwork Makale Yazarak Para Kazanma

Yazı yazarak para kazanmak istiyorum diyorsanız ve İngilizce gibi yabancı dil bilginiz varsa, yurt dışı freelance site örnekleri de verelim.

Eğer evden makale yazarak para kazanmak istiyorsanız, bunun için kullanıcıların yoğun şekilde kullandığı bir platform olan Upwork aracılığı ile bu isteğinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bu platform tüm dünyadan  freelance yazarlara açık bir platformdur. Aynı şekilde logo tasarımı, yazılım, veri analizi vb. işleri freelance çalışarak tüm dünyadan müşterilere sunabiliyorsunuz.

 • Kazanç: Upwork ile yapacağınız işlerden döviz kazancı elde edersiniz. Bu da aylık olarak düzenli iş yaptığınızda 20.000 TL – 25.000 TL arasında kazanç elde edebileceğiniz anlamına gelir.

İlginizi çekebilir: Reklam İzle Para Kazan

3- Fiverr

İngilizce makale yazarak para kazanmak istiyorum diyenler için yurt dışı menşeili popüler bir freelance sisteminden daha bahsedelim: Fiverr!

Fiverr gibi güçlü bir platform üzerinden makalelerinizi ve çeşitli içeriklerinizi oluşturarak satışa sunabilirsiniz. Müşteriler yapmış olduğunuz çalışmalar için en uygun teklifte bulunacaklardır.

Fiverr sistemi sayesinde makale de dahil olmak üzere birbirinden farklı kategorilerde hizmet sağlayabilirsiniz.

 • Kazanç: Fiverr üzerinden düzenli bir şekilde iş yaptığınızda ayda en az 15.000 TL – 20.000 TL arası kazanç elde edebilirsiniz.

4- Yazı Yazarak Para Kazanmak: R10.net

Makale yazma siteleri ile devam edelim. R10.net aslında bir webmaster platformu ve forum sitesi özelliği taşıyor. Ancak Türkiye’de en aktif şekilde kullanılan forum sitelerinin başında gelmektedir. Burada web sitesi sahipleri, makale yazdırmak için freelance yazarlara iş verebiliyor.

İlgili sitede aynı zamanda içerik editörlüğü, haber sitesi editörlüğü gibi ek işler de alabilirsiniz. Yazı yazarak para kazanmak istiyorsanız, denemeye değer!

 • Kazanç: R10.net üzerinden alacağınız işlerle ayda 5.000 TL – 10.000 TL arasında kazanç elde edebilirsiniz.

5- İçerik Bulutu

İçerik Bulutu Para Kazanma
İçerik Bulutu Para Kazanma

İçerik bulutu üzerinden site yöneticileri tarafından yapılan yönlendirmeleri eksiksiz bir şekilde tamamlayarak sizden istenen yazıları taleplere uygun şekilde yazdığınız zaman yüksek kazançlar elde edebilirsiniz.

Yine Türkiye’den çıkmış en aktif makale yazma siteleri arasında İçerik Bulutu’nu gösterebiliriz. Evden makale yazarak para kazanmak istiyorum diyorsanız, İçerik Bulutu’nu deneyebilirsiniz.

 • Kazanç: Alacağınız iş sayısına göre değişmekle birlikte 2.500 TL – 5.000 TL arasında ek gelir elde edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Trendyol’da Yorum Yaparak Para Kazanma

6- icerikler.com

Yazı yazarak para kazanma sitelerine içerikler.com ile devam edelim. İçerikler.com, yüksek kaliteli içerik yazma platformu mottosuyla hareket ediyor. Bu kapsamda Türkiye’de bilinen markalarla çalışmışlardır. Referans bilgilerinizi geliştirmek için ve iyi miktarlarda kazanç elde etmek için oldukça güzel bir çalışma sistemi bulunuyor.

 • Kazanç: Burada yapacağınız işlerle 2.500 TL – 5.000 TL arasında ek gelir elde edebilmek mümkündür.

7- icerik.net

Makale yaz para kazan sisteminin en aktif şekilde işlediği bir başka platforma göz atalım: icerik.net!

İçerik.net, diğer makale yazma sitelerinden farklı olarak Bionluk benzeri bir sistem ile karşımıza çıkıyor. Burada iş ilanı paylaşabiliyor, ilanlarınıza gelen talepler doğrultusunda müşterilerle görüşüp sistem üzerinden ilerleyebiliyorsunuz. Ödemeler yine icerik.net güvencesiyle sizlere yapılıyor.

Bu sitenin en güzel tarafı, önceden yazdığınız özgün makaleleri ilan şeklinde sunabiliyor olmanızdır. Yani siteye kendi yazdığınız makaleleri yükleyerek de para kazanabiliyorsunuz.

 • Kazanç: icerik.net aracılığıyla aylık 10.000 TL – 15.000 TL bandında gelir elde edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Gerçek Para Kazandıran Oyunlar

8- makaleyaz.net

Makaleyaz.net: Yazı Yazarak Para Kazanma
Makaleyaz.net: Yazı Yazarak Para Kazanma

Makaleyaz.net’te benzer şekilde evden makale yazarak para kazanmak için oldukça ideal bir sistemdir. İçerik satıcıları ile alıcılarının buluştuğu pazaryeri konumunda olan bu sitede, yazarlık başvuruları her daim kabul ediliyor!

 • Kazanç: Bu sistem aracılığıyla aylık 1.000 TL – 2.500 TL arasında gelir elde edebilirsiniz.

9- Makale Yazarak Para Kazanma Siteleri: Freelancer

Freelancer, tüm dünyada freelance olarak çalışanların ve iş verenlerin buluştuğu popüler bir platformdur. Evden makale yazarak para kazanmak istiyorum diyorsanız, mutlaka değerlendirin.

Ayrıca kitap özeti, hikaye, senaryo, dergi, blog yazı yazarak para kazanmak gibi alternatiflere de sahipsiniz.

 • Kazanç: Freelancer üzerinden elde edeceğiniz gelirler döviz bazındadır. Bu da aylık 20.000 TL – 25.000 TL arasında gelir elde edebileceğiniz anlamına gelir.

10- armut.com

Armut, Türkiye’de hizmet ilanı paylaşabileceğiniz bir sistemdir. Bu anlamda makale yazma siteleri arasında değerlendirilebilir. Site içerisinde makale ilanları çok fazla yer almıyor. Ancak alternatif olarak değerlendirebilirsiniz.

 • Kazanç: Armut ile evden makale yazarak para kazanmak mümkündür. Aylık kazancınız ortalama 1.000 TL – 2.500 TL arasında olacaktır.

Makale yazarak para kazanma siteleri bu şekildeydi. Eğer makale yazarak para kazanılır mı diyorsanız, denemeniz için bu listedeki siteleri tercih edebilirsiniz. 🙂

İngilizce Makale Yazarak Para Kazanmak

Yazı yazarak para kazanmak denildiğinde akla ilk olarak Türkçe içerikler gelse de İngilizce içeriklerle daha fazla kazanç elde edebiliyorsunuz. Teknik olarak ücretlendirme, Türkçe içeriklerin 2-3 katı olacak şekilde yapılıyor.

Örneğin Türkçe yazacağınız içerikte 100 kelime için 10 TL kazanıyorsanız, İngilizce içerikler için bu 20-30 TL bandına çekilecektir. Tabii Arapça, Almanca, Fransızca vb. spesifik dillerde yazılacak makaleler için daha fazla ücretler söz konusudur.

İngilizce makale yazarak para kazanmak için aşağıdaki platformları kullanabilirsiniz:

 • Fiverr
 • Upwork
 • Freelancer

Öneri içerik: Para Kazandıran Uygulamalar Gerçek Mi?

Makale Yazarak Ne Kadar Para Kazanılır? Örnek Kazanç Tablosu!

Makale Yazarak Ne Kadar Para Kazanılır?
Makale Yazarak Ne Kadar Para Kazanılır?

Makale yaz para kazan sistemini detaylı olarak örnek sitelerle birlikte açıkladık. Peki, makale yazarak ne kadar para kazanılır? Güncel bilgiler ışığında örnek kazanç tablomuzu inceleyin!

Günümüzde makale yazarlığı için ödenen ücretler düşük denebilecek düzeydedir. Ancak eliniz hızlandığında daha fazla yazarak yüksek kazançlar elde edebilirsiniz.

Yazı yazarak para kazanmak istiyorsanız 100 kelime başına güncel içerik ücretleri şu şekildedir:

 • Başlangıç: 10 TL
 • Orta Düzey: 12 TL
 • Uzman İçerik: 15 TL

Bu bilgiler ortalama olduğu için kesin bir bilgiyi ifade etmemektedir. Ancak freelance sitelerde ortalamalar bu şekildedir. 12 ₺ üzerinden örnek kazanç tablomuzu inceleyebilirsiniz:

SüreKelime SayısıÜcret
Günlük5.000600 ₺
Haftalık35.0004.200 ₺
Aylık140.00016.800 ₺
Makale Yazarak Para Kazanmak: Ne Kadar Kazanılır?

Tablodaki veriler ışığında günlük 5.000 kelime yazdığınızda 12 TL üzerinden aylık 16.800 ₺ kazanma fırsatınız doğmaktadır. Tabii uzman içerik yazdığınızda ya da kelime sayısı arttığında geliriniz de artacaktır.

Yazı Yazarak Para Kazanma Siteleri Güvenilir Mi?

Türkiye’de ve dünyada içeriğin önemi giderek arttığından dolayı makale yazarak para kazanma siteleri de çoğalıyor. Ancak makale yaz para kazan sisteminde yer alan tüm siteler için güvenilirdir diyemeyiz. Özellikle kurumsal olmayan bazı firmalar, dolandırıcılık faaliyeti yürütebiliyorlar.

Bu noktada makale yazma siteleri hakkında yapılan yorumları dikkate almanız önerilir. Bu içerikte yer alan 10 site, Türkiye’de ve dünyada en aktif kullanılan, saygın ve güvenilir kuruluşlardır. Tabii bu platformlarda da sorun yaşayanlar olabileceği için öncesinde siteleri araştırarak üye olmanız, olası riskleri en düşük seviyeye çekecektir.

İlginizi çekebilir: Çeviri Yaparak Para Kazanma

Makale Yazarlığı Yapmanın Avantajları

Makale Yazarak Para Kazanma Avantajları
Makale Yazarak Para Kazanma Avantajları

Makale yazarak para kazanmak hakkındaki tüm bilgileri aktardık. Peki, online makale yazarlığı yapmanın ne gibi avantajları bulunuyor? İşte yanıtı:

 • Evden yazı yazarak para kazanmanın en önemli avantajlarından bir tanesi evinizin herhangi bir köşesini kendinize ayırarak istediğiniz saatte ve istediğiniz kadar çalışmak olacaktır.
 • Uzmanlık alanlarınızda çeşitli projeler gerçekleştirerek bu projeleri sergileyebilir ve daha çok iş imkanı elde edebilirsiniz.
 • Sitelerin editörleri ve müşterilerin onayından geçen içeriklerinizi revize ederek kendinizi daha fazla geliştirebilirsiniz.
 • Yabancı sitelerle çalıştığınız zaman döviz karşılığında kazanç elde edebilirsiniz.

Öneri içerik: Evde Para Kazanma Yöntemleri

Makale Yazarak Para Kazanmak İstiyorum Diyenlere Tavsiyeler!

“Ben, online metin yazarlığı yapabilirim.” Diyorsanız yapmanız gereken tek şey; güvenilir bir siteye başvuru yaparak açılan ilanlardan gönderi sahibine ulaşıp, gerekli detayları aldıktan sonra yazmak olacaktır.

Makalelere ek olarak çeviriler, reklam metinleri, afiş metinleri, sosyal medya paylaşımları, yorumlar ve çeşitli tanıtım yazıları yazarak kendinizi geliştirebilirsiniz. Freelance siteler haricinde şu tavsiyeleri verebiliriz:

 • Bu işin temelinde blog web siteleri yatar. Bu nedenle Türkiye’de popüler blog siteleriyle iletişime geçerek yazar kadrolarına dâhil olmayı deneyebilir, daha yüksek kazançlar elde edebilirsiniz.
 • Dijital ajansların birçoğu SEO uyumlu makale ihtiyacı duyar. Hemen her ajansın kendi freelance kadrosu vardır. Direkt olarak bu kadroya dahil olduğunuzda aracı sitelere ödeyeceğiniz komisyondan kurtulmuş olursunuz.
 • Bionluk, icerik.net gibi platformlar, yaptığınız satış üzerinden belirli oranda komisyon alır. Ancak güvenilir bir iş için bu komisyonu vermeyi göze almanız gerekebilir. Çünkü içeriği yazdırıp parayı ödemeyen birçok kişi ve firma yer alıyor!
 • İçerik platformu sitelerine üye olarak para kazanmak oldukça kolaydır. Ancak ücret bakımından bir tık daha düşük olabilir. Tavsiyemiz, öncelikle bu sitelerle düşük ücretten başlayıp işi öğrenmek ve pekiştirmektir. Sonrasında freelance çalışma sistemine geçerek makale yazarak para kazanma noktasında kazancınızı kendiniz belirleyebilirsiniz.

Öneri içerik: Para Kazanma Siteleri

Sıkça Sorulan Sorular

Makale Yaz Para Kazan

Evden makale yazarak para kazanmak hakkında tüm detayları sizlerle inceledik. Şimdi sıkça sorulan soruları yanıtlayalım:

Bir makale kaç TL?

Makaleler, 100 kelime başına ücretlendirilirler. Örneğin siz 100 kelimesi 15 TL üzerinden anlaştığınız bir işte 1250 kelimelik bir içerik yazarsanız, bir makaleden elde edeceğiniz kazancınız 187,50 TL olacaktır.

Yazı yazarak nasıl para kazanılır?

Makale yazarak para kazanmak için freelance çalışma sistemine dahil olabilirsiniz. Ayrıca içeriğimizde yer alan makale yazma siteleri de sizlere alternatif olabilir. Sistem, temel olarak özgün SEO uyumlu metinler üretmek ve bunun üzerinden kazanç elde etmek üzerine kuruludur.

Makale yaz para kazan sistemini en ince ayrıntısına kadar aktardık. Kayıt olacağınız platformlarda makalelerinizi yayınlamadan önce sitenin güvenli bir şekilde ödeme yapıp yapmadığından emin olmanız gerekir. Deneyimlerinizi yorumlar sekmesinden bizlerle paylaşabilir, içeriğin gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz! 🙂

Bu Makaleyi Paylaş
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir