Çeviri Yaparak Para Kazanma 2024: İngilizce, Almanca, Arapça

Çeviri Yaparak Para Kazanma 2024: İngilizce, Almanca, Arapça

Aykut Editor
Aykut Editor Kasım 29, 2023
Yayın Tarihi 2023/12/01 at 8:46 AM
Çeviri Yaparak Para Kazanma
Çeviri Yaparak Para Kazanma

Online para kazanma yöntemleri hızla değişiyor ve günümüzde internetten basit bir şekilde para kazanmak mümkün. Ayrıca becerilerinizi kullanarak daha çok para kazanabilirsiniz. Bu becerilerden birisi de yabancı dil bilmek ve online çeviri yaparak para kazanmak! Bu içerikte sizlere çeviri yap para kazan sisteminin detaylarını anlatacağız…

Eğer siz de tercüme yaparak para kazanmak istiyorum diyorsanız olası tüm alternatifleri değerlendirdik. Arapça, Almanca, İngilizce, Türkçe, Osmanlıca gibi sıkça talep gören dillerin çevirisini yaparak ne kadar para kazanılır? Kazanç tablosunu da sizlere sunuyoruz! O halde çeviri yapıp para kazanmak için kolları sıvayalım… 🙂

Çeviri Yap Para Kazan Nedir?

Çeviri Yap Para Kazan
Çeviri Yap Para Kazan

İnternetten ek gelir elde etmek ya da çalışarak para kazanmak istiyorsanız yöntemlerin giderek arttığını ve değiştiğini söyleyebiliriz. Çeviri ile para kazanmak da yüksek kazanç imkânı sunan yöntemlerden sadece birisidir. Günümüzde birçok kişi internetten çeviri yaparak para kazanmak için freelance siteleri tercih ediyor.

Türkçe, İngilizce, Almanca, Rusça, Fransızca, Arapça gibi dil farkı gözetmeksizin bildiğiniz dil üzerinden çeviri yap para kazan sistemine dâhil olabilirsiniz. İlgili sistem, genel olarak 100 kelime çeviri üzerinden ücret alacağınız, kendi prensipleri bulunan bir para kazanma sistemidir. Bu iş için özel uygulamalar ve siteler bulunuyor, güvenilir olanlara değineceğiz.

Öneri içerik: İçerik Yazarak Para Kazanmak

Çeviri Yaparak Nasıl Para Kazanılır?

Peki, çeviri yaparak nasıl para kazanacaksınız? Bu sistemin işleyişi gayet basit… Öncelikle çeviri yapıp para kazanma sitelerini tercih edeceksiniz. Sonrasında sitenin kendi işleyişi içerisinde müşteriler bulup belirlenen süreler içerisinde çeviriyi tamamlayıp siparişi teslim edeceksiniz. Bu kadar…

Çeviri yaparak para kazanmak için aşağıdaki dillerde önemli avantajlar bulunmaktadır:

1- Türkçe

Ülkemizde çeviri yap para kazan sistemi için tercih edilen en önemli dil, elbette ana dilimiz olan Türkçe’dir. Genel olarak yabancı bir dilin Türkçe’ye tercümesi tercih ediliyor. Yani alacağınız işlerin çoğunda dilimizi etkin bir şekilde kullanmanız gerekir. Bu nedenle Türkçe çeviri yaparak para kazanmak için en önemli siteleri sizlere sunacağız.

2- İngilizce Çeviri Yaparak Para Kazanmak

İngilizce Çeviri Yaparak Para Kazanma
İngilizce Çeviri Yaparak Para Kazanma

Çeviri yaparak kazanmak istiyorsanız, evrensel dil olarak kabul edilen İngilizce’yi de etkin bir şekilde kullanmanız gerekebilir. Çevirilerin birçoğu İngilizce’den Türkçe’ye ya da Türkçe’den İngilizce’ye olacak şekilde talep ediliyor.

3- Almanca

Dünya genelinde yaygın bir kullanım alanı bulan Almanca çeviri yap para kazan sistemine dâhil olmak da mümkün. Diğer dillere kıyasla dinamikleri farklı olduğu için ücret farklılıkları da söz konusu olabilir. Almanca çeviri yaparak para kazanmak için 100 kelime üzerinden daha fazla miktar kazanabilirsiniz.

4- Arapça

Bulunduğumuz coğrafya gereğince ve işletmelerin ticaret hacmi içerisinde Arap ülkelerinin yer alması nedeniyle Arapça’da çeviri yaparak para kazanmak için çokça tercih ediliyor. Çeviri ile para kazanmayı düşünüyorsanız ve Arapça’yı etkin bir şekilde kullanabiliyorsanız, iş alanı oldukça fazla ve kazançlar da iyi durumda.

İlginizi çekebilir: Görev Yaparak Para Kazanmak

5- Osmanlıca

Genelde akademik çalışmalarda tercih edilen Osmanlıca çeviri yap para kazan sistemi için önemli bir alternatif konumundadır. Özellikle üniversitelerin akademik çalışmalarında yer alarak translate yaparak para kazanmanız mümkündür.

6- Dizi – Alt Yazı Çevirerek Para Kazanma

Tercüme yaparak para kazanmak istiyorum diyorsanız bir alternatif daha bulunuyor: Alt Yazı ya da Dizi Çevirmenliği…

Dizi çevirisi yaparak para kazanmak için freelance siteleri, forum siteleri ve bu işi yapan firmalar aracılığıyla bu işe adım atabiliyorsunuz. Ek olarak YouTube videoları başta olmak üzere alt yazı çevirerek para kazanmak için de birçok platform mevcut. Video platformları, yönelmeniz gereken ilk adreslerden birisidir!

Yukarıdakiler haricinde internetten çeviri yaparak para kazanmak için başka alternatifleriniz de bulunuyor. Örneğin bir şirkete bağlı olarak tam zamanlı uzaktan çalışan olabilirsiniz. Ayrıca part time, freelance iş seçenekleri de mevcuttur.

İnternetten Çeviri Yaparak Para Kazanma Siteleri

Şimdi evde çeviri yap para kazan sistemine dâhil olmanın yollarını anlatalım. Yani, hangi siteler aracılığıyla çeviri ile para kazanmak mümkün oluyor? İşte yanıtı…

Online çeviri yaparak para kazandıran siteler aşağıdaki gibidir:

 1. Bionluk
 2. Fiverr
 3. Upwork
 4. Freelancer
 5. Rev
 6. Acclaro
 7. Global Translations
 8. Ollang
 9. Unbabel
 10. Lionbridge
 11. Çevirim Var
 12. R10
 13. WmAraci
 14. Onsite
 15. Armut

Şimdi çeviri yaparak para kazanılabilecek siteleri daha yakından tanıyalım…

1- Bionluk

Bionluk
Bionluk

Freelance çeviri yapmak istiyorum diyorsanız ilk uğrak yerlerinizden birisi Bionluk olmalıdır. Bionluk, Türk freelance sitesi olarak pek çok alanda iş bulmanızı ve kazanç elde etmenizi sağlayabilir. Sistem içerisinde makale yazarlığından çeviri yapmaya kadar birçok seçenek yer alıyor.

Güncel çeviri ücretleri değişken olsa da freelance sistemine özgü olarak ücreti kendinizin belirlemesi, en önemli avantajınızdır. Makale çevir para kazan sistemine Bionluk ile dâhil olun ve siz de kazançlı çıkın!

HATIRLATMA: Bionluk üzerinden tamamlayacağınız sipariş tutarının %20’si komisyon olarak kesilmektedir.

 • Kazanç: Bionluk ile çeviri yaparak ayda 20.000 TL – 25.000 TL arasında gelir elde edebilirsiniz.

Öneri içerik: Öğrenci Para Kazanma Yolları

2- Fiverr

Fiverr, çeviri yaparak para kazanma siteleri içerisinde freelance çalışabileceğiniz, yurt dışı kaynaklı bir sitedir. Yurt dışı merkezli olması nedeniyle ödemeler ve sipariş tutarları döviz üzerinden hesaplanıyor. Yani çeviri yaparak dolar kazanmak için Fiverr ile başlangıç yapabilirsiniz.

Fiverr çeviri yapmak haricinde, makale yazarlığı, tasarım işleri, yazılım ve veri analizi gibi farklı alternatif işler için de kullanılabilir. Çeviri ile para kazanma yolculuğunuzda dolar kazanmak istiyorsanız, Fiverr’ı mutlaka deneyin! 🙂

 • Kazanç: Fiverr ile düzenli bir şekilde çeviri işleri yaptığınızda aylık kazancınızın 30.000 TL – 35.000 TL arasında olabileceği söylenebilir.

3- Upwork

Freelance çeviri yapmak istiyorum diyenler için Upwork’de önerilebilir. Fiverr ile aynı doğrultuda dolar cinsinden kazanç elde ediyorsunuz. Bu sitelerde çeviri hizmeti için fazlaca ilan yer alıyor ve bunları kısa sürelerde tamamlayarak aylık güzel miktarlar kazanabiliyorsunuz.

Evde çeviri yaparak para kazanmak için Upwork’e üye olun ve yeteneklerinizi sergileyin. Talep doğrultusunda müşteriler sizinle iletişime geçerek ilanınızın detaylarını isteyeceklerdir.

 • Upwork ile çeviri yaparak aylık 30.000 TL – 35.000 TL aralığında gelir elde edebilirsiniz.

4- Freelancer

Dünya çapında popüler bir freelance sitesi ile devam edelim: Freelancer! Hatta global çapta en büyük freelance topluluğunu bünyesinde barındırıyorlar diyebiliriz. Çeviri yaparak para kazanmak için bu platformu da tercih edebilirsiniz.

İnternetten çeviri yaparak para kazandıran siteler arıyorsanız Freelancer harika bir başlangıç noktası olabilir. Özellikle İngilizce, Arapça, Fransızca ve Rusça dilleri için talebin çokça olduğunu söyleyelim.

 • Kazanç: Freelancer ile çeviri yap para kazan sistemine dâhil olarak aylık 30.000 TL – 35.000 TL arasında para kazanabilirsiniz.

5- Rev

Çeviri Yaparak Para Kazanmak İstiyorum
Çeviri Yaparak Para Kazanmak İstiyorum

Rev, freelance mesleklere odaklanan bir sistemdir. Bu bakımdan tercüme yaparak para kazanmak için gayet kullanışlıdır. Ancak sistemin popüler olmayışı, iş bulmanızı biraz zorlaştırabilir. Sistem içerisinde yeteneklerinizi ve ilanlarınızı optimize ederek çok daha fazla iş alabiliyorsunuz.

 • Kazanç: Rev ile ayda 10.000 TL – 15.000 TL aralığında gelir elde edebilirsiniz.

6- Acclaro

Acclaro, global çapta kullanılan çeviri yap para kazan sitelerinden birisidir. Bu anlamda çeviri yaparak para kazanmak için güvenilir bir site arıyorsanız tercih edilebilir. 125 dilde çeviri hizmetinin sağlanması ise iş fırsatları açısından büyük avantaj yaratıyor.

Site genelinde Türkçe’nin aktif bir şekilde yer alıyor olması başka bir avantajdır. Yani çeşitli dillerden Türkçe’ye çeviri hizmeti sağlayabilirsiniz.

 • Kazanç: Acclaro ile ayda 10.000 TL – 15.000 TL arasında gelir elde edilebilir.

7- Global Translations

Çeviri yaparak para kazanma nedir diyorsanız, işte size bir öneri daha! Global Translations, farklı birçok ülkede çeviri hizmetleri için kullanılan global bir sistemdir. 20.000’den fazla uzman çevirmenin hizmet veriyor olması, iş potansiyelinin geniş olmasını anlatır niteliktedir.

 • Kazanç: Global Translations ile ayda 20.000 TL kazanabilirsiniz.

8- Ollang

Çeviri ile para kazanmak istiyorsanız Ollang sitesini de tercih edebilirsiniz. Temel olarak video ve ses kayıtları için çeviri hizmetleri veriliyor. Eğer dizi çevirisi yaparak para kazanmak istiyorsanız, muhteşem bir alternatif olabilir.

 • Kazanç: Ollang ile ayda 500 $ – 1.000 $ arasında gelir elde edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Evde Para Kazanma Yolları

9- Çeviri ile Para Kazanma: Unbabel

Unbabel, küresel olarak hizmet veren ve freelance çeviri yapmak isteyenlere özel hizmet sunan küresel bir şirkettir. Çeviri noktasında eğitimler verilmesi, önemli bir avantaj sağlayabilir. Üye olması basit ve hemen kazanmaya başlayabiliyorsunuz! Çeviri yaparak para kazanmak için değerlendirilebilir.

 • Kazanç: Unbabel ile aylık olarak 5.000 TL – 10.000 TL arasında para kazanabilirsiniz.

10- Lionbridge

LionBridge
LionBridge

Telefonda görüntülü konuşma esnasında çeviri yaparak para kazanmak ister misiniz? İşte size Lionbridge’nin farklı hizmet özellikleri…

Bu site yardımıyla İngilizce konuşamayan kişilere hizmet vererek gelir elde ediyorsunuz. Konferans, video toplantıları, simultane çeviriler gibi çeşitli dallarda hizmet verebilirsiniz. Evden çeviri yap para kazan sistemine dahil olmanız için müthiş bir fırsat diyebiliriz.

 • Kazanç: Lionbridge ile basit düzeyde hizmet vererek aylık 250 $ kazanabilmeniz mümkündür.

11- Çeviri Yap Para Kazan: Çevirim Var

Online çeviri yaparak para kazanmak için harika bir öneri daha sunalım: Çevirim Var! Profesyonel çevirmenlerin yer aldığı ve içerisinde çeviri işlerinden para kazanabileceğiniz birçok fırsat sunan Çevirimvar ekibine dahil olabilmek için bazı şartlar bulunuyor. Örneğin 3 yıllık tercüme tecrübesi aranan şartlar arasında.

Eğer şartları sağlıyorsanız siteye üye olarak para kazanabilirsiniz. Tecrübeniz yoksa üye olamayacağınızı üzülerek belirtmek istiyoruz.

 • Kazanç: Çevirim var ile aylık düzenli çeviri işlerinden 10.000 TL kazanç elde edilebilir.

12- R10

R10, Türkiye’deki en önemli forum sitelerinden birisi olarak webmaster platformu niteliğinde hizmet veriyor. Dijital dünyada her geçen gün daha da artan yabancı içerik talebi, çeviri yaparak para kazanmak için eşsiz fırsatlar sunabiliyor. Yabancı dilde hizmet veren web sitesi sahipleri ise R10 aracılığıyla çevirmenlere ulaşıyor.

Güncel ücretler, normal makale ücretlerinin 3 katı olacak şekilde düzenlenmektedir. Yani bu iş ile İngilizce metinlerden 100 kelimesi 30 TL üzerinden ücretlendirilebiliyorsunuz. Elbette spesifik dillerde kazançlar daha fazladır.

 • Kazanç: R10’dan çeviri işleri alarak aylık 20.000 TL – 30.000 TL arasında gelir elde edebilirsiniz.

13- WmAraci

R10’a benzer şekilde çeviri yap para kazan sistemine giriş yapabileceğiniz bir webmaster platformu daha bulunuyor: WmAraci!

Burada da çeviri işleri var ve ayrıca yabancı dilde makale yazarlığı için de ilanlar açılabiliyor. Bu nedenle kazancınızı katlayabilmeniz için çokça fırsatınız var. Ancak ilgili platformunda R10 kadar aktif olmadığını belirtmek gerekiyor.

 • Kazanç: WmAraci ile alacağınız işlerden aylık 5.000 TL düzeyinde gelir elde edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Para Kazandıran İşler

14- Online Çeviri Yaparak Para Kazanmak: Onsite

Onsite, internetten çeviri yapıp para kazanmak için tercih edebileceğiniz farklı bir platform. Çeviri hizmetleri için farklı birçok dil seçeneği bulunuyor. Kolayca üye olarak hemen para kazanmaya başlayabiliyorsunuz.

 • Kazanç: Onsite ile ayda 2.500 TL – 5.000 TL arasında gelir elde edilebilir.

15- Armut

Son olarak Armut platformundan bahsedelim. Tercüme yaparak para kazanmak istiyorsanız, Armut üzerinden hizmet ilanı paylaşıp müşterilerle iletişime geçebilirsiniz. Armut, bir hizmet ilanı sitesi olarak pek çok çeviri ilanına ev sahipliği yapıyor.

 • Kazanç: Armut ile alacağınız çevirmenlik işlerinden aylık 2.500 TL ek gelir yaratılabilir.

Diğer Çeviri Yaparak Para Kazandıran Siteler

Tercüme Yaparak Para Kazanmak
Tercüme Yaparak Para Kazanmak

Sizlere Türkçe, İngilizce, Arapça, Osmanlıca ve Almanca çeviri yaparak para kazanmak için kullanabileceğiniz 15 uygulama ve siteyi tanıttık. Ancak alternatifleriniz elbette bununla sınırlı değil. Yani çeviri yaparak para kazandıran siteler oldukça fazladır.

Güncel olarak tercih edebileceğiniz diğer çeviri yap para kazan siteleri şu şekildedir:

 • DesingCrowd
 • Toptal
 • College Recruiter
 • Webly
 • People Per Hour

Çeviri Yaparak Ne Kadar Para Kazanılır?

Çeviri yaparak para kazanmak konusunda uygulama ve site önerilerini listeledik! Peki, çeviri yaparak ayda ne kadar kazanç elde edilebilir?

Bu aslında spesifik bir konu. Yani çeviri ücretleri işinizin kapsamı, sizin becerileriniz ve diğer faktörlere göre değişiklik göstermektedir. Ayrıca günlük olarak bu işe ne kadar vakit ayıracağınız da aylık kazancınızı belirleme noktasında oldukça etkilidir.

Birden fazla platformda aynı anda iş alarak ve aylık düzenli olarak çevirmenlik yaptığınızda aylık 30.000 TL gibi rakamlara ulaşmanız mümkündür. Bu yüksek rakamı kazanmanızdaki en büyük etken, yurt dışı freelance sitelerinden döviz kazancı elde etmeniz olacaktır.

Tercüme Yaparak Para Kazanmak İstiyorum Diyenlere İpuçları

Tercüme yapmak, günümüzde en kazançlı iş fikirlerinden birisi olarak kabul ediliyor. Paraci.net olarak sizlere çeviri yaparak para kazanmak hakkında bazı ipuçları vereceğiz:

 • Freelance sitelerde işinizi zamanında teslim edin. Bu, gelecekteki potansiyel işleriniz için en önemli kıstaslardan birisi olacaktır.
 • Çeviri hizmetinde sürekli olarak kendinizi geliştirin. İşini iyi yapan kişiler, daha fazla kazanç sağlayabilir.
 • Türkçe freelance sitelerine alternatif olarak Fiverr, Upwork gibi alternatif freelance sitelerinden de iş alın. Özellikle yurt dışından iş aldığınızda çeviri hizmetinizden Dolar ya da Euro kazancı elde edebilirsiniz.
 • Sistematik bir şekilde ilerlemek, potansiyelinizi gerçekleştirmenize yarar. Bu nedenle günlük ve haftalık olarak çeviri işlerinizi düzenleyin ve planlayın. Bu şekilde işlerinizi zamanında teslim edebilir, bir sonraki iş için gereken zamanı kendinize yaratabilirsiniz.
 • Güvenilir olmayan site ve kurumlardan uzak durun. Özellikle hakkında olumsuz yorumların çok olduğu uygulamalarda ödeme noktasında sıkıntı yaşayabileceğinizi belirtmek istiyoruz.
 • Freelance sitelerinin çoğunda komisyon alınıyor. Bu komisyondan kurtulmak için kişi ya da kurumlarla ayrıca anlaşıp platform dışı iş almayın. Ödeme almama riskiniz daha kötü sonuçlara yol açabilir.

Çeviri yap para kazan sistemine dair son olarak sıkça sorulan soruları derleyelim.

Öneri içerik: Yorum Yazarak Para Kazanmak

Sıkça Sorulan Sorular

Çeviri Yap Para Kazan

Çeviri yaparak para kazanma 2024 konusu için sıkça sorulan sorular şu şekilde:

ChatGPT çeviri yapabiliyor mu?

Yapay zeka devriminin yaşanıyor olması, çeviri işlerinde de bu sistemin kullanılıp kullanılamayacağını merak ettiriyor. En önemli yapay zeka aracı olan ChatGPT çeviri yapabiliyor mu? Evet ChatGPT ile çeviri yapabilirsiniz. Ancak kusursuz bir çeviri hizmeti için henüz online bir platform yer almıyor. Bu nedenle kendinize özgü bir şekilde manuel çevirme hizmeti vermeniz tavsiye edilir.

Online çevirmen nasıl olunur?

Online çevirmen olmak için freelance siteleri, sosyal medya ya da forumlar aracılığıyla iş alabilir, çeviri yaparak para kazanabilirsiniz. Gerekli sertifikalarınızın olması, iş potansiyelinizi artıracaktır.

Bu Makaleyi Paylaş
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir